Finlandiya Başbakanı Marin: Size dürüst olayım, Avrupa şu anda yeterince güçlü değil

Finlandiya Başbakanı Marin: Size dürüst olayım, Avrupa şu anda yeterince güçlü değil
Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, “Size dürüst olayım, Avrupa şu anda yeterince güçlü değil” açıklaması yaptı.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Avrupa'nın Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı tek başına ayakta duracak “güçte olmadığını” ve ABD'nin desteğine güvenmek zorunda kaldığını söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Avustralya ziyareti esnasında konuşan Finlandiya lideri, Avrupa’nın savunma gücünün mutlaka güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Marin, “Size dürüst olayım, Avrupa şu anda yeterince güçlü değil” dedi ve şöyle devam etti:

“ABD, olmasaydı zorda kalırdık.”

ABD, şu anda Ukrayna’nın en büyük askeri mühimmat tedarikçisi durumunda.

Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’ne göre Ukrayna’ya yönelik ikinci en büyük bağışçı ise Avrupa Birliği. Onun ardından da İngiltere geliyor. Ancak AB ve İngiltere’nin Ukrayna’ya sunduğu katkı, ABD ile mukayese edildiğinde oldukça az.

Marin, Avrupa ülkelerinin askeri stokları, Ukrayna’ya yönelik yardımlarla azalırken, Avrupa'nın savunma hattının güçlendirilmesi için daha çok çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Cuma günü Sidney’deki bir düşünce kuruluşunda konuşan Marin, “ABD Ukrayna'ya çok sayıda silah, mali ve insani yardım sağladı. Avrupa ise henüz yeterince güçlü değil" dedi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, görevdeyken Avrupa ülkelerini NATO’ya yeterince savunma harcaması yapmadıkları gerekçesiyle eleştirmişti.

2020 yılında ABD, gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yaklaşık yüzde 3,7’sini savunma harcamalarında kullandı. NATO’nun Avrupalı üyeleri ve Kanada için ise bu oran ortalama yüzde 1,77.

Finlandiya lideri konuşmasında bazı Avrupa ülkelerinin son yıllarda Rusya ile daha yakın ilişkiler kurma girişimlerini eleştirdi:

“Avrupa Rusya için kurduğu stratejide uzun süredir Rusya'dan enerji satın alma ve ekonomik bağları güçlendirmeyi hedefliyordu. Bunun savaşı önleyeceğini düşündük.”

Marin, ancak zihniyetin "tamamen yanlış olduğunun kanıtlandığını" söyledi ve Baltık ülkeleri ile Polonya gibi ülkelerin Rusya hakkındaki “ekonomik ilişkileri, yaptırımları, bunların hiçbirini önemsemezler” yönündeki uyarılarının dinlenmesi gerektiğini söyledi.

Dünya