Fitch: 'Enflasyon yüzde 65, gelecek yıl büyüme gerileyecek'

Fitch: 'Enflasyon yüzde 65, gelecek yıl büyüme gerileyecek'
Fitch Ratings, Türkiye'de enflasyonun ulaşacağı noktaya dair öngörüsünü paylaştı. Raporda Türkiye ekonomisindeki büyümenin de gelecek sene azalacağı ifade edildi..

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomin gelecek yıl yüzde 2,1 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiğini raporladı.

BloombergHT'nin yer verdiği bilgilere göre; kuruluşun "Küresel Ekonomik Görünüm" raporunda, küresel ekonominin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin yüzde 2,5’ten yüzde 2,9 seviyesine çıkarıldığı belirtilirken, gelecek sene ise dünya ekonomisinin büyümesinin yüzde 2,1’e gerilemesinin beklendiği ifade edildi.

Büyüme yüzde 2.5'a gerileyecek

Raporda, parasal sıkılaştırmanın etkilerinin gelecek dönemde hissedilmesinin beklendiği, Çin’deki konut sektörü sorunları ve Avro Bölgesi’ndeki duraklamanın 2024 yılında küresel büyüme üzerinde yansımalarının görülebileceği belirtildi.

Kuruluşun raporunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,1, gelecek yıl ise yüzde 2,5 seviyesinde büyüme göstermesinin beklendiği aktarıldı.

Raporda, Türkiye’de enflasyon oranının bu yılın sonunda yüzde 65 olmasının, gelecek yılın sonunda ise yüzde 38 seviyesine gerilemesinin beklendiği anlatıldı. (Kısa Dalga)

Ekonomi