Fon yönetici milyarderden öneriler: Nakitte kalmak güvenli değil

Fon yönetici milyarderden öneriler: Nakitte kalmak güvenli değil

Dünyanın en büyük serbest yatırım fonlarından Bridgewater’ın sahibi Ray Dalio, birikimleri nakitte tutmanın güvenli olmadığını savunarak "Nakit hala çöp” iddiasında bulundu.

Dünyanın en büyük serbest yatırım fonlarından Bridgewater’ın kurucusu Ray Dalio, bu hafta yaptığı açıklamada, "Nakit hala çöp” dedi.

Diken’de yer alan habere göre, dünyanın en büyük ekonomisi kabul edilen ABD'de, yüzde 8’lere kadar tırmanarak 40 yılın zirvesine çıkan enflasyonla mücadele etmek için sert adımlar atmaya başlarken, Türkiye’de enflasyon yüzde 70’e kadar fırladı.

PARAYI NAKİTTE TUTMAK YÜZDE 56 REEL KAYIP DEMEK

Diğer ülkeler gibi reel getiri imkânlarının azaldığı Türkiye’de, yüksek enflasyona rağmen faizinin yüzde 14’te tutulması, parasını nakitte değerlendirenler için kabaca yüzde 56 reel kayıp anlamına geliyor.

Bu ortamda reel getiri arayan birikim sahipleri hisse yatırımlarına yöneldi, Türkiye’de de geçen ay enflasyonun üstünde getiri sağlayan tek yatırım alanı borsaydı.

FON YÖNETİCİSİNDEN ÖNERİLER

Daio, kontrolündeki paranın 1,05 milyar dolar kadarını gelişmekte olan ülkelerin varlıklarında tutuyor.

‘Vanguard FTSE Emerging Markets’ adındaki bu yatırım fonu, Çin, Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerdeki şirket hisselerini kapsıyor. Bu fonda 5 binden fazla şirketin hissesi var.

Dalio, ‘fırtınayı atlatabilecek’ ülkelere yöneldiğini söylüyor.

Dalio’nun ikinci büyük varlığıysa ‘savunmaya dönük’ bir yatırım: Belli periyotlarda yatırımcılara temettü (kar payı) dağıtan temizlik ve diğer tüketici malzemeleri satan P&G şirketi.

Teknoloji endeksleri son 12 ayda neredeyse yüzde 50 değer kaybetse de Çinli e-ticaret devi Alibaba, Dalio’nun favori şirketlerinden kalmayı başarmış.

31 Mart itibariyle 813,9 milyon dolarını bu şirketin hisselerinde tutuyor. Teknoloji hisseleri çakılsa da güçlü bilançosuyla Alibaba hisseleri geçen hafta yüzde 15’ten fazla yükseldi.