Fransız ajanlarına işlemeyen 'aşk' tuzağı: Eşleri zaten biliyor...

Fransız ajanlarına işlemeyen 'aşk' tuzağı: Eşleri zaten biliyor...
Fransa'nın dış istihbarat örgütü DGSE için çalışan ajanların hayatını mercek altına alan The Making of Secret Agents adlı yeni belgesel kamu yayımcılığı yapan France 2 kanalında vizyona girdi. Belgeselde ajanlarla ilgili aldatma şantajının işe yaramaması dikkat çekti

Fransız ajanlarına eğilen The Making of Secret Agents adlı yeni belgesel Fransa'da kamu yayımcılığı yapan France 2 kanalında salı akşamı vizyona girdi.

Ülkenin dış istihbarat örgütü DGSE (Directorate-General for External Security) için çalışan ajanların hayatını ele alan yapımda dikkat çeken ayrıntılar yer aldı.

Independent Türkçe'nin haberine göre Fransız ajanları eşleri dışındaki kadınlarla olan cinsel ilişkilerine dair görüntüleri kaydetmek işe yaramıyor. Çünkü eşleri zaten aldatıldıklarını varsayıyor.

Adı Nicolas olarak verilen ajan, durumu yer aldığı belgeselde şöyle açıkladı: "Çünkü bir ajan genelde 'Haydi, göster ona, anlayışla karşılayacaktır' ya da 'Zaten biliyor'"

Fransız paradoksu

Yüzü bulanıklaştırılıp sesi değiştirilen Nicolas, özellikle Sovyetler Birliği'nde yetişmiş ajanların bu durumu "Fransız paradoksu" diye adlandırdığını söyledi.

Nicolas şöyle konuştu: "Eğer bir Fransız'a onu 22 yaşındaki bir Tatyana'yla suçüstü yakaladığınızı belirtip 'Bizim için çalışmazsan karına söyleriz' derseniz bu işe yaramaz."

İstihbarat dünyasında "bal tuzağı" ya da "cazibe tuzağı" olarak da bilinen bu yöntem, ajanların diğer örgütlerde çalışanlar tarafından şantajla yönlendirilmesini hedefliyor.

Ajanlar, yaşadıkları hayatın James Bond'dan çok farklı olduğunu da belgeselde anlattı.

Geçtiğimizs Aralık'a kadar örgütün başında olan Bernard Emié, çalışanları "istisnai yöntemlerle olağanüstü şeyler yapan normal kişiler" diye niteledi.

65 yaşındaki Emié, Şubat 2022'de Rus güçleri Ukrayna sınırına dayandığında ABD ve Birleşik Krallık'ın uyarılarına rağmen kendilerinin istila hazırlığının farkında olmadıklarını da söyledi.

Emié, ABD'yle aynı bilgilere sahip olsalar da yanlış analiz yaptıklarını itiraf etti.

O dönemde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, askeri hazırlığa rağmen Rus lider Vladimir Putin'le görüştüğü için eleştirilmişti.

90 dakikalık belgeselin yapımcılarının, DGSE ve çalışanlarına eşsiz bir erişim sağladığı bildirildi. Birleşik Krallık'ın Telegraph gazetesi, son yıllarda örgüt hakkında çıkan olumsuz haberlerin ardından bu kararın alındığını ifade etti. (Kısa Dalga)

Dünya