Gazeteci Güngör Arslan cinayeti: Üç kişiye ağırlaştırılmış müebbet istendi

Gazeteci Güngör Arslan cinayeti: Üç kişiye ağırlaştırılmış müebbet istendi
Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yerel bir haber sitesinin sahibi Güngör Arslan'ın öldürülmesiyle ilgili davada savcı mütalaasını açıkladı.

Gazeteci Güngör Arslan, 19 Şubat'ta ofisinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Katil zanlısı Ramazan Özkan olaydan birkaç saat sonra yakalanarak tutuklanmıştı. Soruşturma kapsamında toplamda 14 kişinin adı geçiyordu.

Kocaeli 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde altısı tutuklu 14 sanıklı davanın bugün duruşması görüldü.

Duruşmaya öldürülen Arslan'ın ailesi, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada sanıkların olay gününe ait baz istasyonu kayıtlarının incelendiği raporların mahkemeye geldiği görüldü. Taraf avukatları, rapora dair görüşlerini sundu. Sanıklar ve avukatlarının rapora dair beyanlarının alınmasının ardından, Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıkladı.

Kime ne ceza istendi?

Savcı mütalaasında, Arslan'ın sitesinde, sanık Ersin Kurt'un aleyhinde birden fazla haber yapması üzerine, Kurt'un duyduğu öfke ve infialle daha sonra yazılacak haberlere mani olmak amacıyla, kendi otoritesi altında işlerini yapan sanık Burhan Polat'a Güngör Arslan'ın öldürülmesini söylediğine kanaat getirildiğini belirtti.

Burhan Polat'ın bu işi yakın arkadaşları olan diğer sanıklar Ramazan Özkan, Ferhat Yıldırım ve Hasan Emre Çelik'e söylediği ve olay öncesinde sanıkların birlikte keşif yaparak bilgi topladıklarına değinen savcı, daha sonra sanık Ramazan Özkan'ın cinayeti işlediğini belirtti.

Mütalaaya sanıkların yakalandıktan sonra yalan ifadelerle kolluk kuvvetlerini yanlış yönlendirmeye çalıştıklarını da ekleyen savcı, cinayeti işleyen Ramazan Özkan'ın 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı, sanıklar Ersin Kurt ve Burhan Polat hakkında da 'tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti.

Sanıklar Ferhat Yıldırım ve Hasan Emre Çelik hakkında, 'tasarlayarak kasten öldürme suçuna yardım etmek' suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep eden savcı, sanıklar Can Yılmaz, Kadir Yıldırım ve Özgür Taşkıran'ın 'suçluyu kayırma' suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

Tutuksuz sanıklardan Erdal Tilki, Erdal Yıldırım, Yadigar Başyurt ve Abdullah Yürük'ün ise 'suç delillerini değiştirmeye teşebbüs' suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını isteyen savcı, sanık

Ramiz Saatçi'ye ise 'tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etmek' suçundan beraat verilmesini ancak 'ruhsatsız ateşli silah bulundurmak' suçundan ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Mütalaada sanıklardan Emrah Yıldırım'ın ise üzerine atılı suçlardan beraati talep edildi.

Duruşma ertelendi

Mütalaanın okunmasının ardından beyanları alınan taraflar, savunma hazırlamak amacıyla mahkemeden süre talep etti. Talebi yerinde bulan mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Ocak 2023 tarihine erteledi. (DHA)

Gündem