Basına gelince jet yargı: Gazetecilere 9 günlük yargılamayla hapis

Basına gelince jet yargı: Gazetecilere 9 günlük yargılamayla hapis

Gerçek Gündem Sorumlu Yazıişleri Müdürü Faruk Eren ve haber sitesinin Editörü Furkan Karabay, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun kararnamesinde yer alan yargı mensuplarını haberleştirdikleri için, “kamu görevlisine hakaret”ten 2 yıl 3’er ay hapse mahkum edildiler. Mahkeme, cezaları ertelemedi.

Meclis’te “Sansür Yasası” görüşülürken, yargıdan “yasaya da gerek yok” dedirtecek bir karar çıktı. Gerçek Gündem Sorumlu Yazıişleri Müdürü Faruk Eren ve haber sitesinin Editörü Furkan Karabay, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun kararnamesinde yer alan yargı mensuplarını haberleştirdikleri için, “kamu görevlisine hakaret”ten 2 yıl 3’er ay hapse mahkum edildiler. Mahkeme cezaları ertelemedi.

Gerçek Gündem’in haberine göre; Haber sitesinin Editörü Furkan Karabay, 23 Haziran’da Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun kararnamesiyle yargı mensuplarıyla ilgili atama kararlarını haberleştirdi.

“Yargıda 'Antalya' operasyonunda ‘İstanbul' ayrıntısı: Atanan savcılar neyin göstergesi?” başlıklı haberde, İstanbul Başsavcı Vekilleri Zafer Koç ve Yakup Ali Kahveci başta olmak üzere Antalya Adliyesi’nde yapılan görevlendirmeleri ve yargı kulislerinde konuşulanlar yer alıyordu.

Kahveci’nin yürüttüğü ve kamuoyunun yakından takip ettiği davalar ile Kahveci hakkındaki iddiaların hatırlatıldığı habere, jet hızıyla dava açıldı.

BASINA GELİNCE JET YARGI

Gerçek Gündem Sorumlu Yazıişleri Müdürü ve DİSK Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren ile Gerçek Gündem Editörü Furkan Karabay’a “Kamu Görevlisine Görevinden Dolayı Hakaret” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 4 Ekim’de görüldü.

Duruşmada, Eren ve Karabay savunmalarını yaptı, savcı duruşmadan önce hazırladığı mütalaasının okuyarak, iki gazeteci hakkında hapis cezası talep etti.

Mahkeme, ikinci duruşma için 13 Ekim’e gün verdi. Bugün görülen duruşmada, gazeteciler Eren ve Karabay hakkında 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Hakim, cezanın ertelenmesiyle ilgili hükümleri ise uygulamadı.

AVUKATLARDAN TEPKİ: AĞIR VE HUKUKSUZ KARAR

Faruk Eren'in avukatı Tora Pekin, yargılama sürecindeki beklenmedik hıza dikkat çekerek, "Bir haftalık süre içinde iki duruşma ve karar. Benzer yöndeki suçlamalara ilişkin daha önce beraat ve suçlanan kişiye tazminat ödenmesine ilişkin kararları mahkemeye sunmamıza rağmen dikkate alınmadı. Ağır ve hukuksuz bu kararın iptali için İstinaf Mahkemesi'ne başvuracağız." dedi.

Furkan Karabay’ın avukatı Enes Ermaner, yargılamayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Görülen davada daha önce kamuoyunda dile getirilen iddiaların haber yapılması nedeniyle sadece müvekkilimiz değil gazetecilik mesleği cezalandırılmıştır. Israrlı bir şekilde bu hususlar tüm yargılama aşamasında belirtilmesine rağmen adeta jet hızıyla yargılama yapılmış ve 24 Haziran’da başlatılan soruşturmada Ağustos’ta iddianame düzenlenmiş 4 Ekim’de ilk duruşma yapılmış 13 Ekim’de ise karar duruşması görülmüştür.

Verilen cezada da sebebi hiçbir şekilde gösterilmeden kanuna aykırı bir şekilde alt hadden uzaklaşılmış ve hapis cezası adli para cezasına çevrilmemiştir.

Karara karşı Anayasa Mahkemesi ve AİHM dahil tüm yargı yollarını takip ederek bu hukuksuzluğun düzeltilmesinin takipçisi olacağız.”