'Gazze'deki abluka, hayal edilemeyecek insani bir felaket'

'Gazze'deki abluka, hayal edilemeyecek insani bir felaket'
Mısır'ın BM Cenevre Ofisi nezdinde Daimi Temsilciliği öncülüğünde "BM Bağımsız Uluslararası Araştırma Komisyonunun Doğu Kudüs ve İsrail dahil işgal altındaki Filistin toprakları hakkında brifingi" başlıklı toplantı düzenlendi. Komisyon toplantısın yansıyan Gazze raporuna göre 'Gazze'deki abluka, hayal edilemeyecek insani felakete yol açtı.'

Rapor çerçevesince gerçekleştirilen toplantıya, Mısır'ın BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmed Ihab Gamaleldin, Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Güven Begeç ile çok sayıda ülkenin temsilcisi katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Komisyon Başkanı Pillay, İsrail ile İran arasındaki gerginliğe işaret eden ve bu durumun bölgesel çatışmayı tetiklemesi riski konusunda ciddi endişeleri bulunduğunu belirtti.

Pillay, tarafların bu süreçte gerilimi düşürmeye ve bölgedeki çatışmaların siviller üzerindeki etkisinin azaltılmasına yönelik çalışmalarının kritik önem taşıdığını vurguladı.

Komisyonun 2021 senesinde başlattığı çalışmalar kapsamında dört rapor hazırladıklarını, bunları BM İnsan Hakları Konseyi ile BM Genel Kuruluna sunduklarını ifade eden Pillay, genel olarak işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail askerlerinin güç kullanımı, artan silahlanma ve buradaki sivil alanın daralması gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

Hayatını kaybedenlerden yarsından fazlası kadın ve çocuk

Komisyon Başkanı Pilav , İsrail'in 7 Ekim 2023'ten sonra Gazzelilere karşı benzeri görülmemiş savaş yürüttüğünü, 6 ayı aşkın süredir devam eden bu saldırılarda 33 bini aşkın Gazzelinin öldüğünü, bunların yarısından fazlasının çocuk ve kadın olduğunu belirtti.

"DSÖ, Gazze'deki sağlık hizmetlerine yönelik 400'den fazla saldırı doğruladı"

Pillay, "BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) verilerine göre, okulların yüzde 40'ının doğrudan İsrail saldırılarından etkilendiği Gazze'de 1,7 milyondan fazla kişi bölge içinde yerinden edildi. Gazze'deki sağlık sistemi çökmenin eşiğinde. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Gazze'deki sağlık hizmetlerine yönelik 400'den fazla saldırıyı doğruladı. Bu, uluslararası hukukun açıkça ihlalidir. Gazze'de Ekim 2023'ten bu yana uygulanan abluka, hayal edilemeyecek insani felakete yol açtı. Kıtlık ve açlık, artık bölge sakinleri için bir gerçeklik haline geldi." dedi.


''İnsani yardım faaliyetleri engelleniyor''

Yaklaşık 6 ayı aşkın süren İsrail'in Filistin'e saldırısında yolların ve altyapının da ciddi şekilde tahrip edildiğine dikkati çeken Pillay, bu durumun insani yardım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini de engellediğini ifade etti.

"İsrailli yetkililer, Gazze'ye insani yardım girişini düzenli olarak durdurdu veya engelledi." diyen Pillay, bunun Uluslararası Adalet Divanının İsrail aleyhine açılan "soykırım" davasındaki ihtiyati tedbir kararlarına aykırı olduğunun altını çizdi.

Pillay, komisyonun İsrail güvenlik güçlerince Gazze ve Doğu Kudüs dahil Batı Şeria'da işlediği uluslararası suçları da araştırdığını ve buna dair ilk bulguları haziranda BM İnsan Hakları Konseyinde paylaşacağını ve ekimde BM Genel Kuruluna sunacağını anlattı.(Kısa Dalga)

Dünya