Gazzeli kanser hastaları ve refakatçileri Ankara'ya getirildi

Gazzeli kanser hastaları ve refakatçileri Ankara'ya getirildi
Mısır'ın El Ariş kentinden Gazzeli 27 kanser hastası ve 13 refakatçisini taşıyan uçaklar, Ankara'ya geldi.

İsrail'in hava saldırılarıyla vurduğu Gazze'deki kanser hastanesinde tedavileri yarım kalan hastaların Türkiye'ye nakledilmesi konusunda Türk ve Mısırlı yetkililer çalışmaları olumlu sonuç vermişti.

İki ülke yetkililerinin görüşmeleri sonucu Gazzeli 27 kanser hastası ve 13 refakatçisini taşıyan uçaklar, Mısır'ın El Ariş kentinden Türkiye'ye hareket etti.

Hastaları taşıyan askeri kargo uçağı ve Cumhurbaşkanlığı uçağı, gece yarısında Ankara Esenboğa Havalimanı iniş yaptı. Aynı uçakla Türkiye'ye dönen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da burada hastalarla ilgilendi.

Daha sonra uçaktan çıkarılan hasta ve refakatçileri ambulanslarla tedavilerinin yapılacağı Bilkent Şehir Hastanesi'ne sevk edildi.

Havalimanında açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Gazzelilerin yanında olmayı kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.

Sürecin ilk gününden itibaren Dünya Sağlık Teşkilatının üst düzey yöneticileri, Mısır, İsrail ve Ürdün Sağlık Bakanları ile birçok kez görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Koca, "22 Ekim 2023 tarihinde Bakanlığımdan 20 kişilik bir ekibi, Mısır ve Gazze tarafında fizibilite çalışmaları yapmak üzere, ivedilikle bölgeye gönderdik. Tüm bunlarla birlikte devletimiz 10 kargo uçağı ve bir gemiyle birlikte içlerinde tam donanımlı 8 sahra hastanesi, 20 ambulans, hayati öneme sahip vantilatörler, kuvözler ve jeneratörlerin olduğu, aynı zamanda ilaç, tıbbi malzeme ve cihazların da bulunduğu 666 tonluk yardımı Gazzeli kardeşlerimizin ihtiyacında kullanılmak üzere Mısır'a ulaştırdık" dedi.

Yapılan görüşmeler sonucu Gazze'de bulunan kanser hastalarının Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır'a geçmesi konusunda mutabakata vardıklarını kaydeden Koca, "Hastaların Cumhurbaşkanlığımıza ve Milli Savunma Bakanlığımıza ait uçaklarla Türkiye'ye getirilmesiyle önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Altını önemle çizmek istediğim bir konu şudur; Mısır'ın, gemiyle yardım göndermesine izin verdiği ve aynı zamanda Refah Sınır Kapısı üzerinden hasta transferine izin verdiği ilk ülke Türkiye'dir" diye konuştu.

Bakan Koca, ayrıca Gazze'de Şifa Hastanesi'nde bulunan bebeklerin de Türkiye'ye getirilmesi için taleplerini ilettiklerini ve bununla ilgili görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. (DHA)