'Gececi'ye kötü haber: Yönetmelik hazırlanıyor, içki akaryakıt istasyonlarında da satılamayacak

'Gececi'ye kötü haber: Yönetmelik hazırlanıyor, içki akaryakıt istasyonlarında da satılamayacak
Tarım ve Orman Bakanlığı, alkollü içki ve sigara satışının yasak olduğu alanları genişleten bir yönetmelik taslağı hazırladı. Buna göre, özellikle gece geç vakitlerde alkollü içkilerin bulunabildiği nadir yerler olan akaryakıt istasyonlarında içki satılamayacak

Alkollü içki ve sigara satışına yeni düzenleme geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik taslağına göre; kültür, eğitim ve öğretim, spor hizmeti ve sağlık hizmeti verilen yerlerde sigara satılamamasıyla ilgili düzenleme genişletilecek. Akaryakıt istasyonlarında alkollü içki satılamayacak.

Milliyet’in haberine göre; kültür, eğitim ve öğretim, spor hizmeti ve sağlık hizmetlerinin verildiği yerlerin açık alanları ile yapılar, yapıların eklentileri ve bahçeleri de yerleşke sınırları içinde kabul edilecek ve bu yerlerde de tütün ürünleri satılamayacak.

Benzer şekilde, içki satışı ve sunumunda da yasak kapsamı genişletilecek. Buna göre, üniversite kampüslerinde, öğrenci yurtlarının yanı sıra yurtların eklentileri ve bahçelerinde, yurt yerleşke sınırları içinde; sağlık hizmeti verilen yerlerin açık alanları ile yapıların eklentileri ve bahçelerinde, tüm yerleşke sınırları içinde herhangi bir şekilde içki satılamayacak ya da sunulamayacak.

"NASIL OLSA BENZİNLİKTE BULURUM" DENİLEMEYECEK

Spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonlarıyla; kahvehane, kıraathane, pastane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarında da içki satışı ya da sunumu olmayacak. Taslak bu haliyle kabul edilirse, gece geç saatlerde alkollü içkinin bulunabileceği nadir yerler olan ‘akaryakıt istasyonu’ alternatifi ortadan kalkmış olacak.

Taslakla, sigara araçlarına da yeni ayarlama gelecek. Buna göre, sigara firmalarına ait taşıtlarda, ticaret unvanlarıyla firma bilgilerine yer verilebilecek ancak, bu bilgiler beyaz zemin üzerine siyah renkte, araçların yan yüzeylerinde ve bir yan yüzey alanının yüzde onunu aşmayacak şekilde olacak.

Araçlarda hiçbir logo ve kısaltma kullanılamayacak. Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren bütün firmaların kullandıkları dağıtım araçları beyaz renkte olacak.

Gündem