'Geçici' araştırma görevlilerine kadroda çalışma yakında tamamlanıyor

'Geçici' araştırma görevlilerine kadroda çalışma yakında tamamlanıyor
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, '50/D' maddesi kapsamında üniversitelerde çalışan araştırma görevlilerinin devlet kadrosuna alınmasına ilişkin çalışmanın yakında tamamlanacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamudaki sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesine ilişkin çalışmaya '50-D’li araştırma görevlilerinin de dahil edileceğini ifade etmişti.

Üniversitelerde iki çeşit araştırma görevlisi kadrosu bulunuyor.

Yükseköğretim Kanunu'nun 50 maddesinin 'd' bendi uyarınca görev yapan araştırma görevlileri, öğrencilikleri boyunca bir yıllık sözleşmeyle kısa süreli olarak görev yapabiliyor.

Ancak aynı kanunun 33 maddesinin 'a' bendine göre çalışan araştırma görevlileri kadrolu olarak 3 yıl ve daha uzun süre görev yapıyor.

DHA'ya konuşan YÖK Başkanı Erol Özvar, şunları söyledi: "Hatırlayacaksınız haziran ayı içerisinde 50/D'li öğrencilerimiz, araştırma görevlilerimiz içerisinde doktorasını tamamlayan öğrencilerimizin, bulundukları üniversitelerde gerekli akademik çalışmaları tamamlayabilmeleri için '1 artı 1' uygulamasını başlatmıştık. Sağ olsun Meclis üyelerimiz, bu konuda gerekli hassasiyeti göstermiş ve kanun yürürlüğe girmişti. Bu '50/D' diye tabir edilen araştırma görevlileri arasında sevinçle karşılandı. Zira 2 sene boyunca gitmek istedikleri, öğretim üyesi bulunmak istedikleri üniversitelerin beklentilerini karşılayacak çalışmaları yapmak için zamanları olmuş oldu. Gelinen noktada sayın cumhurbaşkanımız yine geçtiğimiz günlerde bu konuda daha köklü bir çözümün yapılmasını bizlerden istedi. Bu konuda gerek Çalışma Bakanlığı gerekse kanunun kendisini ilgilendirdiği YÖK, 50/D'li araştırma görevlileri ile alakalı onların durumunu daha da iyileştirecek bir mevzuat çalışmalarını başlattı."

'Gelecek günlerde tamamlanacak'

Özvar, araştırma görevlileri için kadro yolunu açan çalışmanın, genç nesillerin vizyonunu geliştirmesi açısından çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Özvar, şunları kaydetti: "İnşallah Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay riyasetinde 50/D ile alakalı ilgili mevzuat çalışması, önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Akabinde zannederim Meclis'e gidecektir. İçerikle alakalı olarak ancak düzenleme hayata geçmeden önce; yani netleştikten sonra bir şeyler söylenebilir. Sizlerin de bildiği gibi 50/D'li araştırma görevlilerinin beklentilerinin bir kısmı aslında karşılanmış oldu. Şimdi bu yeni düzenleme aslında onların akademik çalışmalarını daha sağlıklı ve psikolojik olarak kendilerini daha motive edecek şekilde, 33/A'ya intikaline yönelik bir çalışma olacaktır." (DHA)

Gündem