'Geçiş garantisi ödemeleriyle üç köprü ve Avrasya yapılırdı'

'Geçiş garantisi ödemeleriyle üç köprü ve Avrasya yapılırdı'
Muhalefet milletvekilleri, geçiş garantisi verilmesi nedeniyle her yıl müteahhitlerine para ödenen projeleri, "Ödenen parayla Yavuz Sultan Selim, Çanakkale ve Osmangazi köprüleriyle Avrasya tünellerini yapardık" sözleriyle eleştirdi.

Ulaştırma Bakanlığı’nın 2023 bütçe görüşmelerinde muhalefet vekilleri Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerine ödenen paraları gündeme getirdi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, KÖİ garanti ödemelerine bu yıl 3 milyar dolar, gelecek yıl da yine 3 milyar dolar ödeneceğini belirtti.

Paylan şöyle devam etti: “Sadece 2 yılda müteahhitlere ödenen 6 milyar dolarla Yavuz Sultan Selim, Çanakkale ve Osmangazi köprüleriyle Avrasya tünellerini yapardık. Üstelik bu tünel ve köprülerin tapusu bizim olurdu. Şimdi köprüler bizim mi? Değil. Daha yıllarca yandaş müteahhide para akacak. Üstelik bu köprülerden zenginler geçiyor, yoksullar sadece seyrediyor. İstanbul'dan İzmir'e araçla giden bin 200 lira geçiş parası ödüyor."

Paylan, Avrasya Tüneli ve Çanakkale köprüsünün 3 milyar dolar civarında paraya mal olduğunu, bu paranın 2022 yılı KÖİ ödemelerine denk geldiğini söyledi.

HDP'li vekil, aynı şekilde Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerine ödenen 3 milyar doların da 2023'te yapılacak garanti ödemelerine karşılık geldiğini ifade etti.

'Bütçenin yarısı garantiye'

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Karayolları bütçesinin yüzde 45'inin KÖİ ödemelerine gittiğini, bu oranın gelecekte daha da artacağını belirterek, KOİ modelinin bütçeyi esir aldığını söyledi.

Gelecek yıl KÖİ için 54 milyar lira para ödeneceğine dikkat çeken Yılmaz, “54 milyar liraya hem hastane hem yol hem köprü yaparız. Müteahhitlere bu kadar borcu ödeyebiliyorsak büyük yatırımları da yapardık” dedi.

'Havalimanı' savunması

AKP Sivas Milletvekili Habib Soluk, yılda 1.3 milyon yolcu garantisine rağmen 238 bin yolcunun kullandığı Zafer Havalimanı'na yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Soluk, diğer havalimanlarından elde edilen gelirler dahil edilince artıda olduklarını belirterek, “Bu havalimanını devlet yapsaydı, şu anki ödemeden daha mı fazla, daha mı az ödüyordu hesaplayın” dedi.

Ancak Soluk, sorunun yanıtını vermeden salondan ayrıldı. (Kısa Dalga)

Ekonomi