Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 21 yıl önce bir top bile çok değerliydi

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 21 yıl önce bir top bile çok değerliydi

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Türkiye’de 21 yıl önce spor tesisi olmadığını savunurken, “Bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları pek çok vilayetimizde bir futbol topu dahi çok değerliydi” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TBMM’de, bakanlığının 2023 yılı bütçesini sunarken, “21 sene önce, pek çok alanda olduğu gibi sporda da büyük eksikleri olan bir ülkeydik. Tesis yoktu, imkan yoktu, sporcu yetiştirecek antrenör bulunmuyordu. Bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları pek çok vilayetimizde bir futbol topu dahi çok değerliydi” ifadelerini kullandı.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na 4 gençle birlikte katılan ve bakanlığının bütçesini gençlerle birlikte yaptığını söyleyen Kasapoğlu, sunumunda özetle şunları söyledi:

“9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte, kurumlar arası iş birlikleri hem nicelik, hem nitelik, hem de hız olarak olağanüstü seviyelere yükseldi… Geçtiğimiz 21 senede çok ciddi mesafeler kat ettik. Spor politikalarında, spor tesislerinde, sporcu yetiştirme sisteminde en modern, en kaliteli, en teknolojik altyapıyı meydana getirdik. 21 sene önce, pek çok alanda olduğu gibi sporda da büyük eksikleri olan bir ülkeydik. Tesis yoktu, imkan yoktu, sporcu yetiştirecek antrenör bulunmuyordu. Bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları pek çok vilayetimizde bir futbol dahi çok değerliydi. Uluslararası başarı için sporcu çıkaramıyor, branşlarda ülkemizi temsil edecek sporcu bulamıyorduk. Bir zincirin halkaları gibi tüm reformları uç uca ekledik. Sabırla, dirayetle spor kültürümüzü inşa ettik.”

“ÖĞRENCİ YURTLARININ TALEP KARŞILAMA ORANI: YÜZDE 97”

Bakan Kasapoğlu, bütçe sunuş konuşmasında, öğrenci yurdu eleştirilerine yanıt verirken, Türkiye’deki yurt kapasitesinin 850 bin olduğunu savundu şöyle konuştu:

“Uygulama aşamasına geçtiğimizde yurt yerleştirmelerimizi ‘Fazlara’ ayırıyor ve 4 adet Faz dönemi içerisinde süreci noktalıyoruz. Yerleştirme süreçlerimizin tamamını Ankara ve İstanbul’da hizmete açtığımız Yurt Koordinasyon Merkezlerimizde yürütüyoruz. Eylül başı ilan ettiğimiz ilk faz, ilk yerleştirmelerde, yüzde 80’lik rekor bir talep karşılama oranı performansına imza attık. Eylül ayı sonu ilan ettiğimiz ikinci fazda ise talep karşılama oranını yüzde 92’ye yükselterek eylül ayı rekorunu tazeledik. Bugün de sizinle, 3. faz neticesinde, talep karşılama oranımızın yüzde 97’ye yükseldiğini gururla, mutlulukla paylaşmak istiyorum.” (ANKA)