George Floyd'un ailesine 27 milyon dolar tazminat ödenecek

George Floyd'un ailesine 27 milyon dolar tazminat ödenecek
ABD'de polis şiddeti sonucu ölen siyahi Floyd'un ailesine 27 milyon dolar tazminat ödenmesi kabul edildi.


ABD'de Minneapolis şehri, geçtiğimiz yıl gözaltında polis şiddeti sonucu ölen George Floyd'un ailesine davanın çözümü için 27 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Minneapolis Belediye Meclisi, Floyd'un tutuklandığı mahalle için 500 bin dolar verilmesini de içeren kararını duyurdu.

Euronews'in haberine göre, Floyd'un ailesini temsil edenler arasında yer alan medeni haklar avukatı Ben Crump, anlaşmanın 'haksız ölüm' davasında, duruşmadan önce ulaşılan 'en yüksek tutar' olduğunu söyledi.

Crump, kararın "Siyahların hayatlarının önemli olduğu ve beyaz olmayan insanlara karşı polisin gaddarlığının sona ermesi gerektiğine dair güçlü bir mesaj gönderdiğini" kaydetti.

Floyd'un kardeşlerinden Rodney Floyd, anlaşmayı "George'un onu sevenler için mirası, her zaman işlerin daha iyi olabileceğine dair iyimserlik ruhu olacak ve umarız bu anlaşma tam da bunu yapar. Minneapolis'te işleri biraz daha iyi hale getirir ve ülke çapındaki topluluklara ışık tutar." şeklinde değerlendirdi.

Floyd'un kız kardeşi Bridgett Floyd da, "Sevgili George'umuzu asla geri alamayacak olsak da, bu dünyanın herkes için daha iyi ve daha güvenli bir yer olması için yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Minneapolis kenti daha önce 2017'de polis tarafından öldürülen Avustralyalı yaşam koçu ve yoga eğitmeni Justine Ruszczyk Damond’ın ailesine 2019'da 20 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti.

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki Floyd, 25 Mayıs 2020'de dolandırıcılık şüphesiyle Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin'in yaklaşık 9 dakika boyunca diziyle boynuna bastırması sonucu hayatını kaybetmişti.

Jüri seçim sürecinin devam ettiği ve Derek Chauvin'in cinayetten yargılandığı dava 29 Mart'ta başlayacak.

3. dereceden cinayet" suçlaması yeniden yöneltildi

Floyd'u gözaltına alırken diziyle boynuna bastırarak ölümüne neden olan polis memuru Chauvin hakkında, daha önce düşürülen "3. dereceden cinayet" suçlaması tekrar yöneltildi.

Hennepin Bölge Mahkemesi Hakimi Peter Cahill, dünkü duruşmada 22 Ekim 2020'de düşürdüğü Chauvin'e yönelik 3. derece cinayet suçlamasını tekrar dosyasına ekledi.

Chauvin ise Mayıs 2020'den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights'teki hapishaneden 10 Temmuz 2020'de, kefalet bedeli olan 1 milyon doların "Allegheny Casualty Company" adlı kuruluş tarafından garanti edilmesinin ardından serbest bırakıldı.

Floyd'un ölümünde kusurlu bulunan diğer 3 polis memuru da daha önce 750 bin dolar tutarındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi.

Dünya