HDP'liler grup salonunda eyleme devam ediyor: "Hedef faşizmi kurumsallaştırmak"

HDP'liler grup salonunda eyleme devam ediyor: "Hedef faşizmi kurumsallaştırmak"
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Bu operasyon HDP’ye yönelik gibi görünse de tek hedef HDP değildir. HDP üzerinden ülkede bütün demokrasi mücadelesini çökertmek, demokrasi siyaseti lağvetmektir. O faşizmi iyice kurumsallaştırmak ve tamamen yerleştirmektir" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu vekilliği düşürülmesinin ardından HDP'lilerin başlattığı eylemler sürüyor. Genel Kurul salonunda 3 saat 20 dakikanın ardından ayrılan HDP'liler, Meclis'teki grup toplantı salonunda eyleme devam ediyor. Gün içinde HDP'ye iki hamlenin olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Bu operasyon HDP’ye yönelik gibi görünse de tek hedef HDP değildir. HDP üzerinden ülkede bütün demokrasi mücadelesini çökertmek, demokrasi siyaseti lağvetmektir. O faşizmi iyice kurumsallaştırmak ve tamamen yerleştirmektir" dedi.

HDP'liler, Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesinin ardından Genel Kurul salonunda başlattığı eylemlere Meclis'teki grup toplantı salonunda devam ediyor. Gergerlioğlu'na eylemde eşlik eden HDP Eş Genel Başkanı Sancar, hem Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi hem de HDP'ye kapatma davası açılmasına ilişkin, "Bunların tek anlamı var Türkiye’de demokrasiyi tamamen çökertmek, demokrasiye yönelik beklentileri bitirmek ve geleceğe dair umutları yok etmektir. Ömer Faruk Gergerlioğlu arkadaşımızın vekilliğinin haksız, hukuksuz bir şekilde sonlandırılması ve ardından kapatma davası haberinin gelmesi, bu operasyonun niteliğini de hedefini de çok açık bir şekilde ortaya koyuyor" diye konuştu.

"FAŞİZMİ İYİCE KURUMSALLAŞTIRMAK VE TAMAMEN YERLEŞTİRMEK"

Kararların hedefinde yalnızca HDP olmadığını söyleyen Sancar, şöyle devam etti:

"HDP üzerinden ülkede bütün demokrasi mücadelesini çökertmek, demokratik siyaseti lav etmektir. O faşizmi iyice kurumsallaştırmak ve tamamen yerleştirmektir. O nedenle HDP’ye buna karşı öncü mücadele gücü olma görevi düşüyor. Biz bunun farkındayız. Hepimiz, hep birlikte bu mücadelede üzerimize düşen bütün sorumluluğu eksiksiz yerine getireceğiz. Halkımızın bizleri güçlü bir şekilde tavizsiz sahipleneceğinden hiçbir şüphemiz yok. Ama aynı zamanda demokrasi güçlerinin de burada kararlı, açık ve net bir tutum takınmalarına ülke halklarının ihtiyacı vardır."

Gündem