Gergerlioğlu: "Meclis Başkanı'nın görevi milletin iradesini korumak, Anayasa'yı çiğnemek için mi orada?"

Gergerlioğlu: "Meclis Başkanı'nın görevi milletin iradesini korumak, Anayasa'yı çiğnemek için mi orada?"
Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kerem Altıparmak ve Ahmet Türk ile düzenlediği basın toplantısında “Analar ağlıyor, çocuklar ölüyor. Kanepede yatmışız ne anlamı var. Arkadaşlarımız zindanda. Boş yere Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ cezaevinde" dedi.Milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu, insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak ve kapatılan Demokratik Toplum Partisi Eş Başkanı Ahmet Türk ile düzenlediği basın toplantısında “Partimize yönelik saldırılara karşı direniyoruz” dedi. Ahmet Türk ise “Türkiye’de hukuk yok neyin tartışmasını yapacağız? Hukukun olmadığı bir yerde hukuk tartışmasına girmek anlamsızdır” diye konuştu.

İnsan hakkı savunucuları, TBMM HDP Grubu’nda “Adalet Nöbeti” başlatan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu ziyaret etti. Ziyaret ardından Gergerlioğlu, Kerem Altıparmak ve kapatılan Ahmet Türk ile basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Parti Sözcüsü Ebru Günay, Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile Batman Milletvekili Necdet İpekyüz de katıldı.

Gergerlioğlu, “Biz adalet nöbetindeyiz ve direnişimiz büyütüyoruz. Neden Adalet Nöbeti hepiniz biliyorsunuz. Meclis’e darbe yapılırsa vatandaşların adalet ve demokrasi isteme, haksız hukuksuz şekilde milletin vekilliği elinden alınan kişi olarak demokrasi talebimi gündeme getiriyoruz. Partimize yönelik saldırılara karşı direniyoruz” dedi.

Gergerlioğlu, “Biz bu toplumda ‘hukuk’, ‘adalet’ diyen insanlarız . Dayatılan hep çatışma, savaş ve çözümsüzlük” diye eleştirdi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u da eleştiren “Görevi milletin iradesini korumak. Meclis’in duvarında ne yazıyor? Yargının yürütmeye etkisiyle verdiği hasmı hane cezalar, bir saniye bekletilmeden uygulanmak için... Meclis Başkanı anayasayı çiğnemek için mi orada? Anayasa Mahkemesi kararı beklenilebilirdi” dedi.

İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alınması dolayısıyla temsilen gelen Altıparmak, “Gergerlioğlu ve Türkdoğan’ın başına gelenler arasında çok ciddi paralellik var. her ikisi de Türkiye’de herkesin hakkını amasız ve fakatsız yıllardır savunan insanlar” dedi.

Ahmet Türk ise şöyle konuştu:

“30 yıldır yaşadıklarımızı tekrar yaşıyoruz. 94’te Meclis abluka altına alındı, polisler içeri girdiler, daha dokunulmazlıklarımız görüşülmeden bizi ablukaya aldılar ve bazı arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Bugün aynı şeyleri yaşıyoruz... Bize bir şeyi gösterdi, güçlendik çünkü halkımız yanımızda oldu… Kendisine ‘geçmiş olsun’ demiyorum kendisini kutlamaya geldim. Çünkü biliyoruz ki belediye başkanı olmak için siyaset yapmıyoruz… Bugün arkadaşlarımız hukuk gerekçelerini ortaya koydular. Türkiye’de hukuk yok neyin tartışmasını yapacağız? Hukukun olmadığı bir yerde hukuk tartışmasına girmek anlamsızdır. Bu nedenle hukuk tartışmasına girmiyoruz”

Halkımız ne zorluklar çekiyor

Gergerlioğlu, üç gündür nasıl ihtiyaçlarını giderip, vakit geçirdiğine ilişkin soru üzerine "Ben 30 yıllık doktorum. Bu durumlara alışkınız. Halkımız ne zorluklar çekiyor. Ne zorluklar ne çatışmalar… Biz bu ülkede Türk’ün de Kürt’ün de hayatını kaybetmemesi için söz söylediğimiz için hakarete uğruyorsak çok önemi yok. Analar ağlıyor, çocuklar ölüyor. Kanepede yatmışız ne anlamı var. Arkadaşlarımız zindanda. Boş yere Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ cezaevinde. Biz bu ülke için“ diye konuştu.

(ANKA)Gündem