Gezi tutuklularından ortak açıklama: Ya kin ve kibir baskın olacak ya da kardeşlik...

Gezi tutuklularından ortak açıklama: Ya kin ve kibir baskın olacak ya da kardeşlik...

Gezi Davası'ndan tutuklu bulunanlar ortak bir metin yayınladı. Gezi Anneleri başta olmak üzere tüm annelerin anneler gününün kutlandığı metinde, "Ya kin ve kibir baskın olacak ya da kardeşlik, eşitlik, özgürlük ve demokrasi kazanacak" ifadeleri yer aldı.

Gezi Davası'ndan tutuklu bulunan Can Atalay, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Mücella Yapıcı, Osman Kavala ve Tayfun Kahraman, Anneler Günü’yle ilgili kutlamanın da yer aldığı ortak yazılı bir açıklama yaptı.

Gezi Davası'nda karar çıkmasından bu yana kendilerine destek verenlere teşekkürlerini de ilettikleri açıklamanın tam metni şöyle:

"25 Nisandan beri seslerini seslerimize katan; adaletsizliğe, kuyruklu yalanlara, hukuk tanımazlığa itiraz eden milyonlarca insanımız umudumuza umut, gücümüze güç kattı.

Başta amansız polis şiddetiyle evlatlarını yitiren Gezi Anneleri olmak üzere tüm annelerin ve canımız annelerimizin anneler gününü canı gönülden kutlarız…

Önceki dönem cumhurbaşkanlarından, kendi elleriyle poster yapan gençlere; siyasal parti genel başkanlarından, sosyal medyada itirazlarını dillendirenlere; konuyu gündemde tutan basın emekçilerinden, meslek odaları ve demokratik kitle örgütlerine; aydın, sanatçı ve yazarlardan konuya kulak kabartan tüm insanlara selam ve teşekkür ederiz.

Konu bizler değiliz! Asıl mesele güzel ülkemizde insanlık, vicdan, adalet ve hukuktan en asgari düzeyde dahi bahsedip bahsedilmeyeceğidir.

Ya kin ve kibir baskın olacak ya da kardeşlik, eşitlik, özgürlük ve demokrasi kazanacak.

Biz adaleti, kardeşliği, vicdanı, özgürlüğü ve tabii ki Gezi’yi savunacağız.

‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

Bu hasret bizim…’”