Gıda mühendisi Bülent Şık: Maden sularında sadece bor değil, arsenik gibi toksik kimyasallara da dikkat edilmeli

Gıda mühendisi Bülent Şık: Maden sularında sadece bor değil, arsenik gibi toksik kimyasallara da dikkat edilmeli
Gıda mühendisi Bülent Şık, İsviçre'nin içeriğindeki yüksek miktar bor nedeniyle Beypazarı sodasının satışını yasaklamasının ardından yaptığı açıklamada "Maden sularındaki bor içeriğinin yüksekliği bir sağlık sorunu oluşturabilir ancak bu meselede bor dışında maden sularında bulunması muhtemel özellikle arsenik gibi toksik kimyasallara dikkat edilmesi büyük önem taşıyor" dedi.

İsviçre Sağlık Bakanlığı'nın, Beypazarı Soda'nın içeriğinde insan sağlığını tehlikeye sokacak derecede bor maddesi bulunması nedeniyle satışını yasaklamasının ardından, gözler piyasadaki maden sularına çevrildi.

Gıda mühendisi Bülent Şık, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Beypazarı marka maden suyu ile ilgili haberin detaylarına ulaşamadım. Haberin doğru olduğunu varsayarak şunlar söylenebilir: Doğal olarak oluşan bor, öncelikle boratlar ve borosilikatlar içeren kayalardan ve topraklardan sızmanın bir sonucu olarak yeraltı suyunda bulunur.

Literatüre göre, borun insanlarda üreme sağlığını ve gelişimsel süreci olumsuz etkileme potansiyeli üzerine çalışmalar yeterli değil; ancak laboratuvar hayvanlarında yürütülen çalışmalarda olumsuz etki oluşturabileceği hakkında kanıtlar var.

Organ benzerlikleri dikkate alınarak bu çalışmalardan elde edilen sonuçların insanlar için de geçerli olduğu düşünülmelidir. Çocukların kimyasal maddelerin toksik etkilerine yetişkinlere kıyasla çok daha duyarlı olduğu dikkate alınmalıdır.

Maden sularındaki bor içeriğinin yüksekliği bir sağlık sorunu oluşturabilir ancak bu meselede bor dışında maden sularında bulunması muhtemel özellikle arsenik gibi toksik kimyasallara dikkat edilmesi büyük önem taşıyor.

Bor tespitinin bize söylediği denetim-kontrol-izleme çalışmalarının çok yetersiz olduğudur. Bu yetersizlik toksik etkisi kanıtlanmış ve çocuk sağlığı açısından büyük önem taşıyan arsenik vb. kimyasallar için de bir risk olabileceğini gösterir.

Maden suları ve içme suları ile ilgili periyodik kontrol-izleme çalışmalarının ne durumda olduğunu Sağlık Bakanlığı açıklamalıdır. Bu meseleleri ihraç edilen ürünler üzerinde yapılan çalışmalarla duyuyor olmak bir toplum icin çok üzücü bir durumdur. #Beypazarı

Bu konuda söylenebilecekler özetle bu kadar. Detaylı bilgi linkte EPA’nın bor ile ilgili yayınına göre, borun insanlarda eser yani çok düşük miktarda alınması gerekli bir besin maddesi olduğu net bir şekilde kanıtlanamamıştır.

Yapılan çalışmalarda, düşük miktarda bor alımının hücresel fonksiyonu ve diğer besin maddelerinin aktivitesini etkileyebilir. Borun D vitamini ve kalsiyum ile etkileşime girebileceği, östrojen metabolizmasını etkileyebileceği ve bilişsel işlevde rol oynayabileceği belirtiliyor.

Bu bilgileri dikkate almak ve çocuk beslenmesi açısından bor dahil tüm kimyasal ögeleri dikkatle kontrol etmek zorunludur.

Çocuk sağlığını korumak gıda güvenliği çalışmalarının odak noktasında yer almalı."

Beypazarı'ndan açıklama

Öte yandan tepkilerin odağındaki Beypazarı Soda'dan yazılı açıklama geldi.

Beypazarı Soda'dan yapılan açıklamada Türkiye'deki Doğal Mineralli Sular Yönetmeliği'ne ve uluslararası standartlara uygun üretim yapıldığı savunuldu.

(Kısa Dalga)

Sağlık