Görme engelliler 'kalbinin sesi'ni daha iyi dinliyor

Görme engelliler 'kalbinin sesi'ni daha iyi dinliyor

Bir araştırma, görme engelli insanların kalp atışlarını ve iç organlarındaki sinyalleri daha iyi hissettiğini ortaya koydu.

İsveç'teki Karolinka Enstitüsü ve Polonya’daki Jagiellon Üniversitesi'nin ortak araştırmasına göre körlük, vücudun iç organlarından gelen sinyalleri algılama yeteneğinin artmasına yol açıyor.

Araştırma, 36 görme engelli ve 36 gören kişiyle yapıldı.

Bu kişilerden ellerini kalbin bulunduğu bölgeye koymadan kalp atışlarını saymaları istendi.

Diğer taraftan da deneklerin kalp atış hızları bir kalp atış hızı monitörü ile ölçüldü.

Araştırma sonuçlarında, görme engelli katılımcıların kalp atışlarını algılamada görenlere göre çok daha iyi olduğu ortaya çıktı.

Algılama yetenekleri etkilenmiş olabilir

Araştırmayı yürüten Dominika Radziun, insan vücudundaki bir duyu kaybının diğer duyuların gelişmesini sağlayabileceğini belirtti.

Radziun, şunları söyledi: “Araştırma, bize beynin işlenebilirliği ve bir duyu kaybının diğerlerini nasıl güçlendirebileceği hakkında önemli bilgiler veriyor. Bu durumda kişinin kendi vücudunda neler olup bittiğini hissetme yeteneği daha da gelişiyor. Kardiyak ve duygusal sinyallerin güçlü bir şekilde iç içe geçtiğini biliyoruz; örneğin, korktuğumuzda kalbimiz daha hızlı atar. Görme engelli insanların gelişmiş kalp sinyallerini algılama yeteneğinin duygusal deneyimlerini de etkilemesi mümkündür." (DHA)