Güneş'in yüzeyinde kutup ışıkları görüntüsü

Güneş'in yüzeyinde kutup ışıkları görüntüsü
Bilim insanları Güneş'in yüzeyinde ilk kez Dünya'daki kutup ışıklarına oldukça benzeyen radyo dalgalarını görüntüledi.

İlk kez ortaya çıkan bu eşsiz görüntü bir Güneş lekesinin 40 bin kilometre üzerinde ortaya çıktı. Gökbilimciler, söz konusu lekenin üzerinde ortaya çıkan radyo dalgalarını bir hafta boyunca gözlemledi.

Independent Türkçe'den Çağla Üren'in derlemesine göre geçmişte uzak yıldızlardan gelen ve kutup ışıklarını andıran sinyaller tespit edilmişti. Ancak ilk kez Güneş'ten bu tür sinyaller geldiği görüldü. Gözlemlerden elde edilen bulgular 13 Kasım'da hakemli bilimsel dergi Nature Astronomy'de yayımlandı.

'Tipik ve geçici radyo patlamalarından epey farklı'

New Jersey Teknoloji Enstitüsü'nden başyazar Sijie Yu, "Bu, dakikalar veya saatler süren tipik ve geçici radyo patlamalarından epey farklı. Yıldızların manyetik süreçlerine ilişkin anlayışımızı değiştirebilecek heyecan verici bir keşif yaptık" ifadelerini kullandı.

Güçlü manyetik alan çizgileri boyunca hızlanması sonucunda ortaya çıkıyor

Bu şaşırtıcı manzaranın, Güneş'teki patlamalarda ortaya çıkan elektronların lekenin güçlü manyetik alan çizgileri boyunca hızlanmasının sonucu olduğuna inanılıyor. Söz konusu manzarayı ortaya çıkaran emisyonların frekansı, 1 milyon kHz'ye kadar çıkıyor. Dünya'daki tipik kutup ışıklarının frekansıysa 100 ve 500 kHz arasında değişiyor.

'Bulmacanın parçalarını bir araya getirmeye başlıyoruz'

Yu, "Güneş lekesinin manyetik alanı, Dünya'nınkinden binlerce kat daha güçlü" ifadelerini kullandı. Çalışmanın ortak yazarı Surajit Mondal da konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Uzun ömürlü yıldız lekelerinin olduğu bir sistemde enerjik parçacıkların ve manyetik alanların nasıl etkileşime girdiğine dair bulmacanın parçalarını bir araya getirmeye başlıyoruz." (Kısa Dalga)