Güney Kore ve ABD, Japon Denizi'ne füze fırlattı

Güney Kore ve ABD, Japon Denizi'ne füze fırlattı

Kuzey Kore'nin Japonya üzerinden yaptığı balistik füze denemesinden bir gün sonra Güney Kore ve ABD, Japon Denizi'ne bir dizi füze fırlattı.

Kuzey Kore salı günü Japonya üzerinden bir füze denemesi yapmıştı. Bundan bir gün sonra Güney Kore ordusundan yetkilile de dört kısa menzilli füzenin Japon Denizi'ndeki hedeflere başarıyla atıldığını söyledi.

Ancak Güney Kore yapımı daha uzun menzilli bir füze denemesi başarısız oldu. Atıldıktan kısa bir süre sonra düşen füzenin, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmaya neden olmadığı belirtildi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Yetkililer bu tatbikatın, "Pyongyang'dan yapılan provokasyonları" durdurmak için yapıldığını ekledi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada füze denemesinin amacının "ABD ve müttefiklerinin Kuzey Kore'nin provokasyonlarına yanıt verebilecek askeri kabiliyeti olduğunu göstermek" olduğunu söyledi.

Kuzey Kore'nin salı günü yaptığı kıtalararası orta menzilli füze denemesinde füze Japonya'nın kuzeyinden geçerek yaklaşık 3 bin km açıkta Pasifik Okyanusu'na düşmüştü.