Haber toplantısında açıklandı:  CNN televizyonunun CEO’su Chris Licht görevden alındı

Haber toplantısında açıklandı: CNN televizyonunun CEO’su Chris Licht görevden alındı

CNN televizyonunun CEO’su Chris Licht tartışmalı ve çalkantılı geçen 13 ayın ardından görevden alındı.

Görev değişikliği kanalın haber toplantısı sırasında duyuruldu. Medya kuruluşunda bir süredir eleştirilerin odağında olan Chris Licht iki gün önceki açıklamasında CNN ekibinin güvenini kazanmak için çok çalışacağını söylemişti.

VOA'nın haberine göre CNN’in bağlı olduğu ana şirket Warner Bros. Discovery’nin CEO’su David Zaslav dört kişiden oluşan geçici bir yönetim kadrosunu görevlendirdiğini açıkladı ve Chris Licht’in yerine kapsamlı bir arayışın ardından yeni bir yönetici getireceğini söyledi.

Zaslav, Chris Licht için yaptığı açıklamada, “Derin bir gazetecilik ve medya sevgisi var. Bunu da görevi boyunca açık şekilde gösterdi. Ancak ne yazık ki işler bizim umduğumuz gibi gitmedi. Bunun da sorumluluğu bana ait” dedi.

Yayın politikası tartışmaya yol açmıştı

Chris Licht özellikle eski Başkan Donald Trump dönemiyle birlikte ABD’de toplumun kutuplaştığı gözlemlerinin gölgesinde, Trump tarafından da sıklıkla hedef alınan CNN’i her iki siyasi tarafı da cezbedebilecek bir kanal haline getirme çabası kapsamında kanalın başına getirilmişti.

Ancak kanalda bazı isimler Chris Licht’in uyguladığı yayın politikasına tepki göstermiş ve kanalın geçen ay eski Başkan Donald Trump’ın halktan soruları yayınladığı toplantıyı canlı yayınlaması eleştirilere neden olmuştu.

Chris Licht CNN’deki görevine gelmeden önce kanalın COVID-19 pandemisi sırasında yayınlarını ve Donald Trump dönemindeki anlayışını da eleştirmiş ve kanalın kurulduğu ilk dönemde benimsediği gazetecililkten uzaklaştığını iddia etmişti.

Chris Licht görevde olduğu dönem boyunca CNN’de sabah programlarının sunucularını değiştirmiş ve Trump hakkında sivri ve sert çıkışlarıyla bilinen ekran yüzü Don Lemon görevden alınmıştı.

2021’de işine son verilen Chris Cuomo’nun ardından ABD’de televizyonların en çok izlendiği prime time diliminde seyirciyle buluşan ekran yüzleri de değiştirilmiş; bu kapsamda CNN’in eski Beyaz Saray muhabiri Kaitlan Collins bu kuşağa getirilmişti.

CNN’in dijital paltformlarda yayına başladıktan birkaç hafta sonra kapatılan servisi CNN Plus da yine Chris Licht döneminde tartışmalı şekilde yayın hayatına son vermişti.

Daha önceki medya kariyerinde MSNBC’de yayınlanan Morning Joe ve Stephen Colbert’in gece yayınlanan programında yapımcı olarak görev yapan Chris Licht, 13 ay önce ayrılan CEO Jeff Zucker’ın yerine göreve getirilmişti.

Jeff Zucker CNN’de üst düzey bir yönetici ile her iki tarafın da rızasının olduğu ilişkisini gizlediği gerekçesiyle görevden alınmıştı. (Kısa Dalga)