Hande Ataizi: 'Bir daha evlenmem, evlilik insan doğasına aykırı'

Hande Ataizi: 'Bir daha evlenmem, evlilik insan doğasına aykırı'
'Aşk-ı Memnu'nun film versiyonu 'Bihter'de 'Firdevs Hanım'ı karakterini canlandıran Hande Ataizi, evlilik sisteminin insan doğasına aykırı olduğunu savunarak, annesinin de benzer bir görüşe sahip olduğunu ve artık evlenmeyeceğini ifade etti.

'Aşk-ı Memnu'nun film versiyonu 'Bihter'de 'Firdevs Hanım'ı canlandıran Hande Ataizi, hem filme hem özel yaşamına dair açıklamalarda bulundu.

Ataizi Habertürk’e verdiği röportajında "Kadınlar özgür olmalı" derken, toplumun genel görünümünün zaman içinde pek değişmediğini, annelerin çocuklarının mutluluğunu düşünse de standart kaygısı nedeniyle kadınların kendi ayakları üzerinde duramayacakları bir düzen içinde olduğunu ifade etti.

Gençlere öncü olmak istediğini de söyleyen Hande Ataizi, kadınların birey olarak kendi ayakları üzerinde durabilmeleri gerektiğini dile getirdi.

"Evlilik sistemi insan doğasına aykırı”

Evlilik sisteminin insan doğasına aykırı olduğunu düşünen Ataizi, evlilikte atılan imzanın ömür boyu değişmeyeceğini, bu durumun insanın kafasının değişebileceği bir süreçte sıkıştırıcı olduğunu ifade etti. Boşanma oranlarının artışına dikkat çeken Ataizi, evlilik sisteminin birçok kişi için uygun olmadığını düşündüğünü belirtti.

Evliliğin çiftler arasında anlaşma olduğu sürece güzel olduğunu ancak birlikte yaşamanın, günlük sorumlulukların, ekonomik zorlukların tutkuyu öldürebileceğini ifade eden Ataizi, kendi deneyiminden yola çıkarak bir daha evlenmeyeceğini söyledi. Ataizi, eski eşiyle olan ilişkilerini bir çocukları olduğu için güzel bir boşanmış anne-baba modeline dönüştürebildiklerini de vurguladı.

'Bir daha evlenmem'

Ataizi'nin röportajından öne çıkanlar şunlar oldu:

Çiftler anlaşıyor zaten. Anlaşırken aynı eve girdiğin vakit; elektrik parası, su parası, hayat şartları derken bir bakmışsın tutku gitmiş. Sonra, "Tutku bir kenarda dursun, yaşadığımıza sayalım" diyorsun. Bu sefer oradan sonra bilenmeler başlıyor.

Karşı tarafla aynı evde, aynı mekânda 24 saat geçirince problem başlıyor. Evliliğini yürütebilen, büyük bir toleransla yürütebiliyor. Onlar başarılı oluyor ama bunları tolere edemeyip kendinden vazgeçmeyen insanlar da maalesef bu sistemi yürütemiyor. Ben kendi adıma yürütemedim.

Bir daha evlenmem... Biz belki eski eşimle evlilik sisteminde çok doğru olamadık ama ayrıldıktan sonra ortada bir çocuk olduğu ve o, bizim süper kıymetlimiz olduğu için biz çok güzel bir boşanmış anne - baba modeli olduk. Bunu başarabilmek de çok önemli.” (Kısa Dalga)