Harmony'nin Horizon Köprüsü'de siber eşkıyalık: 100 milyon dolarlık Ethereum çalındı

Harmony'nin Horizon Köprüsü'de siber eşkıyalık: 100 milyon dolarlık Ethereum çalındı

ABD merkezli kripto projesi Harmony ağının Horizon Köprüsü, siber saldırıya uğradı. Hacker’lar siber saldırı sonucu 100 milyon dolarlık kripto para çaldı.

Harmony, 24 Haziran gece saatlerinde yaptığı açıklamada Horizon Köprüsü'nün saldırıya uğradığını belirtti. Ekip, suçluyu belirlemek ve çalınan fonları geri almak için ulusal makamlar ve bilişim uzmanlarıyla birlikte çalışmaya başladıklarını söyledi.

Açıklamada saldırganın adresine de yer verildi. Paylaşılan adreste an itibariyle yaklaşık 98 milyon dolar değerinde 85.867 Ethereum bulunuyor. Harmony ayrıca Bitcoin köprüsünün saldırıdan etkilenmediğini ve ilgili varlıkların güvende olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili kripto para borsalarını bilgilendirdiklerini ve daha fazla işlem yapılmasını önlemek için Horizon Köprüsünü durduklarını açıklayan ekip, son olarak güncel bilgilerin paylaşılmaya devam edeceğini söyledi.

CoinGecko verilerine göre hack olayının ardından düşüşe geçen Harmony’nin yerel kripto para birimi ONE, haberin kaleme alındığı sıralarda %13 düşüşle 0,0234 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

EN BÜYÜK ZARAR METAVERSE YAZILIM ŞİRKETİNDE

Investing.com'da yer alan habere göre, siber saldırıyla ilgili gelen bilgiler arasında en büyük zararın Metaverse yazılım şirketi AAG Ventures’ ait olduğu iletildi. Zira çalınan fonların 84 milyon doları AAG’ye aitti.

Paylaşılan yeni bilgilere göre ise AAG, çalınan 84 milyon dolar değerinde kripto varlıktan 78 milyon dolar değerindeki fonların dondurmayı başardı.

Yaklaşık 17 saat sürdüğü tahmin edilen siber saldırıda ETH’lerin, birkaç farklı işlemle çalındığı bildirildi. Hack haberinin duyulmasının ardından Harmony’nin yerel tokeni ONE, çift haneli düşüşler kaydederken gün içinde kayıplar yüzde 12’ye kadar ulaştıktan sonra ilerleyen saatlerde doğru bir miktar toparlandı.

HACKERLER 2022'DE 1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE FON ÇALDI

Harmony ağına yapılan siber saldırı, 2022 yılında yoğun olarak görülen DeFi hack’lerini bir kez daha hatırlattı. Merkezsiz finans uygulamalarının güvenlik açıklarından yararlanan hacker’ların 2022’nin ilk çeyreğinde bu endüstriden 1 milyar doların üzerinde fon çaldığı biliniyor.

DeFi tarihinin en büyük siber saldırı olayı da 2022 yılında yaşandı. Mart ayında Axie Infinity’nin geliştirici şirketi Sky Mavis’in kullandığı Ronin köprüsüne gerçekleşen siber saldırı sonucu 600 milyon dolarlık kripto varlık çalındı. Geliştirici ekip, önümüzdeki hafta saldırı sonrası köprüyü yeniden faal hale getirmeyi planlıyor. Ayrıca siber saldırıdan etkilenen kullanıcılar için de bir tazminat ödeme planı üzerinde çalışılıyor. (Kısa Dalga)