Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş: Suriye’den gelen kardeşlerimizin seçmen sayısı yüzde 85 oranında artmış

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş: Suriye’den gelen kardeşlerimizin seçmen sayısı yüzde 85 oranında artmış
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Suriyeli seçmen sayısının 2019 yılına oranla yüzde 85 arttığını söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, T24’ten Eray Görgülü'ye yaptığı açıklamada Hatay’daki Suriyeli sayısının, açıklananın çok daha fazlası olduğunu belirtti. Savaş özetle şunları söyledi:

"Üç dönemdir büyükşehir belediye başkanlığı yapıyorum. Bir şehirde insan sayısını ölçmek sadece kapı kapı dolaşıp, evde kaç kişi var demekten ziyade şöyle bakıyoruz. Ürettiği çöpe bakarız. Kişi başına üretilen çöp bellidir. Ürettiği atık suya bakarız, kirli suya bakarız. Bir de tükettiği, bizim vermiş olduğumuz içme ve kullanma suyuna bakarız. Buna baktığınız zaman çok daha fazla olduğunu görüyorsunuz. Hatay’daki Suriyeli sayısını açıklananın en az iki katı gibi düşünebilirsiniz.

* Sayın İçişleri Bakanımız 120 bin civarında Suriyeli seçmen olduğunu ifade ediyor Türkiye'de. Hatay'da şu anda 24 binin üzerinde seçmen var. 2019’da 13 bindi. Oranladığınız zaman bizim seçmen sayısı yüzde 5 artmış ama Suriye’den gelen kardeşlerimizin seçmen sayısı yüzde 85 oranında artmış. Daha seçime ulaşmadan 13 bin seçmen 24 binin üzerinde. Bu demektir ki seçime kadar 30 bin kişi olacak.

İktidarın bu konuda bir kaygı duyduğunu görmedim. Ama ben duyuyorum. Gelecek adına hem terör hem de sosyal barış ve ekonomi boyutunda, kaygı verecek seviyeye gelmesi boyutunda ben korkuyorum. AB destek veriyor, BM destek veriyor ama bu işin taşıma suyla dönecek hali yok.

Gündem