Hatimoğulları: Engellilere en az asgari ücret kadar temel yurttaşlık geliri sağlanmalı

Hatimoğulları: Engellilere en az asgari ücret kadar temel yurttaşlık geliri sağlanmalı
HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, engellilerin istihdam oranının çok düşük olduğunu belirterek, "Bize göre; bugün nüfusun içinde engellilerin oranı yüzde 10 ise istihdam kotası da yüzde 10 olmalıdır" dedi.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Engelliler Komisyonu Eş Sözcüsü Hatice Betül Çelebi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla HEDEP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi.

"Engellilik politik bir meseledir" diyen Hatimoğulları, engelli haklarının insan hakları bağlamında savunulması gerektiğini söyledi.

Hatimoğulları, "BM Engelli haklarına ilişkin sözleşmeyi, haklar bağlamında kapsamlı bir çerçeve sunmasına ve Türkiye çekincesiz bir şekilde imzalamış olmasına rağmen, uygulamada sistematik hak ihlaller devam ediyor ve bu, engellileri zor durumda bırakıyor. Engellilere yönelik şiddet, yoksulluk, kamu hizmetlerinden mahrum bırakma AKP-MHP iktidarının politika tercihlerinin sonuçlarıdır. Bütçe hakkına ilişkin de sıkça söylediğimiz gibi; iktidarların tercihlerinin acı faturalarını halklar ödüyor. Tıpkı engelli yurttaşlara yönelik izledikleri tutumlarda ve cezasızlık politikalarında olduğu gibi" dedi.

"Cezasızlık politikası işletiliyor"

Otistik Sinan Gündoğdu'na yönelik şiddet karşısında sanık kamu görevlisine 2 bin 700 TL para cezası verildiğini hatırlatan Hatimoğulları, "Karar otistik bireylere yönelik şiddetin ne kadar basite indirgendiğini gösteriyor. Bu şiddetin asıl sorumluları olan amirlere ve siyasi sorumlulara cezasızlık politikası işletiliyor. Geçen hafta Ankara’da otistik bir çocuğun ailesi gürültü bahanesiyle katledildi. Engellilere yönelik önyargılar, eğitimsizlik ve bilinç düzeyi düşüklüğü bu şekilde sistematik yaşam hakkı ihlallerine yol açıyor" diye konuştu.

"Engelli maaşı enflasyon karşısında eridi"

Engellilere bütçeden ayrılan payın yüzde 2'yi bile bulmadığına dikkat çeken Hatimoğulları, şöyle devam etti:

"Engellilerin istihdam oranı çok düşüktür. Zaten az olan yüzde 3 yasal kota bile doldurulmamaktadır. İstihdam kotası nüfusun içindeki oran kadar olmalıdır. Bize göre; bugün nüfusun içinde engellilerin oranı yüzde 10 ise istihdam kotası da yüzde 10 olmalıdır. Engellilerin en önemli sorunları erişilebilirlik ve tüm yurttaşlar gibi yoksulluk ve ekonomik krizle mücadeledir. Fiziki erişilebilirlik sorunları çözülmediğinden milyonlarca engelli bir tür tecrit altında evde yaşamak zorunda kalıyor. Engellilere verilen ödeneklerin miktarı enflasyon karşısında erimiştir."

"En az asgari ücret kadar yurttaşlık geliri verilmeli"

Hatimoğulları, tüm engellilere en az asgari ücret kadar temel yurttaşlık geliri sağlanması önerisinde bulundu.

Hatimoğulları, "Çünkü mevcut durumda verilen temel ödenekler, en temel ihtiyaçları olan temel tıbbi ve medikal ihtiyaçları bile karşılayamaz düzeydedir. Engellilerin çok önemli sorunlarından biri de temsildir. Engellilerin medyada, ekonomide, sanatta ve siyasette ne kadar eksik olduğunu biliyoruz. Çünkü ne yazık ki ülkemizdeki politikalar engellilere adeta ev hapsi vermiş durumdadır. Engellilerin yerel ve genel siyasette temsiliyeti bizlerin de daha çok üzerinde durması gereken konulardan biri. Engelliler için yeni bir yaşamı; paradigmamızı toplumsallaştırarak, engelliler ile birlikte çalışarak mümkün kılabiliriz. Biz, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi olarak engelli yurttaşlarımızla çalışıyoruz ama bunu daha da büyütmek istiyoruz" dedi. (ANKA)

Gündem