'Hayaldi' gerçek oldu: Baraj kalkınca -2 netle Cumhuriyet Üniversitesi'ni kazandı

'Hayaldi' gerçek oldu: Baraj kalkınca -2 netle Cumhuriyet Üniversitesi'ni kazandı

Üniversiteye girişte baraj puanının kalkmasıyla bir kişi Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünü -2 netle kazandı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) baraj puanları kaldırılmıştı. Bu kararla sınava girecek adayların baraj puanına bakılmaksızın üniversite tercihinde bulunabilmesinin yolu açılmıştı.

Pek çok tartışmayı beraberinde getiren bu karara üniversitelerin niteliğini düşüreceği eleştirisi yapılmıştı.

"-2 netle kazandı"

Tartışmalar devam ederken sosyal medya hesabından bir kullanıcı, bir kişinin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü -2 netle ( eksi iki ) kazandığının belgesini paylaştı.

Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"Hayaldi gerçek oldu. Artık hiç net yapılmasa hatta eksi net yapılsa dahi 4 yıllık üniversite kazanılabiliyor.

Barajın kalkmasıyla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü -2 netle ( eksi iki ) kazanılmış"

Üniversiteye girişte baraj puanı kaldırılmıştı

Yükseköğretim Kurulu yaptığı açıklamada 2022- YKS'den itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer vermişti.

"Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır. Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edeceklerdir."