Hazine'den açıklama: Finansal istikrara yönelik tedbirler sürecek

Hazine'den açıklama: Finansal istikrara yönelik tedbirler sürecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK'nin son önlemleri ardından 'finansal istikrara yönelik tedbirlerin süreceğine' dair açıklama yayınladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, son dönemde atılan adımlarla ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlık, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) son önlemleri ardından yaptığı açıklamada finansal istikrara yönelik tedbirlerin süreceğini belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Son dönemde, BDDK tarafından alınan;

Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilere kullandırılacak ticari nakdi kredilere yüzde 500 risk ağırlığı getirilmesi, Konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi değer oranının farklılaştırılması, 15 milyon TL üzerinde döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10’u aşan bağımsız denetime tabi reel sektör şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sınırlandırılması kararları, 9 Haziranda attığımız adımların bir devamıdır. Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir."

hazine.jpg

Etiketler :