Hazır giyim sektörüne göre kur artışı, 'köprüden önceki son çıkış'

Hazır giyim sektörüne göre kur artışı, 'köprüden önceki son çıkış'
Hazır giyim sektöründeki maliyet artışı şirketleri zorluyor. İşçi çıkaran firmalar, döviz kurunun daha fazla tutulmaması gerektiğini ifade ediyor.

Siparişleri düşen hazır giyim sektörü, yüksek enflasyonun getirdiği maliyet artışına karşılık dolar kurunun 22-23 lira olması gerektiğini söyledi.

'KUR ARTIŞI SON ÇIKIŞ'

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre sektörde artık fiyat tutturmak diye bir şeyin söz konusu olmadığını kaydeden TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat, “Biz enflasyon ile devalüasyonun bir şekilde buluşması gerektiğini, bunu da hesapladığımız zaman doların en az 21-22 TL olması gerektiğini söylüyoruz. Kurun tutulduğunu düşünüyoruz. Sonuçta kurun, artık bu maliyetlerin dengelenmesi lazım. Aksi taktirde kan kaybı devam eder, sıkışmış vaziyetteyiz. Enflasyonu nasıl geriye alacaksınız, alamazsınız. Şu an ihracatçının kur artışı dışında bir çıkış yolu yok. Bu da köprüden önceki son çıkış” dedi.

Asgari ücret artışlarının sektör açısından da belirleyici olacağını aktaran Fayat, Avrupa'daki siparişlerin azalmasının ardından üreticilerin yüksek maliyetli istihdamla yeni yıla girmek istemeyeceğini dile getirdi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, sektörün önünü göremediğini belirtti. Kaya, “Türkiye'de seçim süreci ve işçi ücretleri gibi nedenlerle önümüz kapalı görünüyor. Ankara'dan asgari ücretin belirlenmesi, kur üzerindeki baskının kaldırılıp daha dengeli bir kur sisteminin oluşturulması, pandemi döneminde oluşan kısa çalışma ödeneğinin de çıkarılmasını talep ettik” dedi.

İŞTEN ÇIKARMALAR BAŞLADI

Sektörün sipariş yanında müşterileri de kaçırmaya başladığını kaydeden Kaya, fiyatlama yapamadıklarını aktardı.

“Kapasite olarak gelecek dönemlere baktığımızda çok ciddi boşluklar ile karşı karşıyayız. Şimdiden ürünlerimizi satamadığımızı görüyoruz. Bir de tekstil kısmında çözülmeler başladı. İplikte özellikle boyahanelerde işçi çıkarmalar başladı. Kapanan ve mola veren tesisler var” diyen Kaya, 22-23 TL seviyesindeki kurun sektörü bir dengeye getirebileceğini belirtti. (Kısa Dalga)

Ekonomi