HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk hakkında "Kürdistan" dediği için soruşturma

HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk hakkında "Kürdistan" dediği için soruşturma
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı HDP’li Berdan Öztürk hakkında terör örgütü propagandası yapmaktan soruşturma başlattı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk hakkında “Bizler 5 bin yıldır bu coğrafyada yaşıyoruz. Bu çerçevede Papa’nın ziyareti için hazırlanan ve üzerinde Kürdistan haritası olan hatıra pulu, Kürdistan ve Mezopotamya coğrafyasının bir sembolüdür” sözleri nedeniyle terör örgütü propagandası yapmaktan soruşturma başlattı.

Başsavcılık, soruşturmaya gerekçe olarak haber sitelerinde yer alan Öztürk’e ait şu ifadeleri gösterdi:

“DTK olarak nerede olursa olsun haritamız bizim değerimizdir ve biz, her zaman Kürt ve Kürdistan halkının değerlerini koruduk. Korumaya da devam edeceğiz.”

“Erbil’de basılan hatıra pulunun üzerinde yer alan Kürdistan haritası, tüm Kürtlere aittir. Uzun bir süredir üzerinde yaşadığımız coğrafyanın adının Kürdistan olduğunu ifade ediyoruz. Bu yeni keşfedilen bir şey değil. Bizler 5 bin yıldır bu coğrafyada yaşıyoruz. Bu çerçevede Papa’nın ziyareti için hazırlanan ve üzerinde Kürdistan haritası olan hatıra pulu, Kürdistan ve Mezopotamya coğrafyasının bir sembolüdür. Bugün Kuzey Kürdistan, Güney Kürdistan, Batı Kürdistan (Rojava) ve Doğu Kürdistan’da düşmanlıkları Kürt halkına yöneliktir. Kürt halkının değerlerine ve üzerinde yaşadığı coğrafyaya düşmanlık besliyorlar.”