AYM, eksikliklerin giderilmesi için HDP iddianamesini iade etti

AYM, eksikliklerin giderilmesi için HDP iddianamesini iade etti
AYM, HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada, eksiklik tespit ettiği iddianameyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade etti.

Anayasa Mahkemesi (AYM),  Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle açılan davada iddianamenin eksikliklerin tamamlanması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade etti. 

AYM Genel Kurulu, gündem toplantısında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından HDP'nin kapatılmasına ilişkin açılan davada ilk incelemeyi yaptı.

İddianamede usul eksiklikleri tespit eden Genel Kurul, eksikliklerin tamamlanması için başvurunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na iadesine karar verdi.

Bundan sonraki süreçte, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, eksikleri tamamlayarak iddianameyi Anayasa Mahkemesine sunmasının ardından yeniden ilk inceleme yapılacak. AYM Genel Kurulu, daha sonra belirlenecek bir günde tekrar toplanarak iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek. 

Yargıtay
Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin 17 Mart 2021'de HDP'nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianameyi Anayasa Mahkemesi'ne göndermişti.

Savcı "HDP ile PKK arasında fark yok" demişti

İddianamede, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları ileri sürüldü. İddianamede, "Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur. HDP silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın siyasi görünümlü bir uzantısıdır. Davalı parti hiçbir milli meselede Türkiye’nin yanında yer almamış, karşısında kim varsa onların safında yer almayı tercih etmiştir. HDP, terör örgütü PKK/KCK’yı açıkça desteklemekten öteye geçerek onun bir organı gibi faaliyette bulunmuştur. HDP kongreleri örgütün propagandasının yapıldığı, teröristlere saygı duruşunda bulunulduğu ‘PKK kongreleri’ şeklinde cereyan etmiştir" denilmişti.
İddianamede 687 kişi için ise siyaset yasağı istenmişti.