HDP milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir hakkında Gara soruşturması

HDP milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir hakkında Gara soruşturması
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Gara'ya giden HDP'li vekilin Ağrı milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir olduğu yönündeki açıklamasından sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Taşdemir hakkında soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "20.02.2021 tarihinde ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan programda, PKK/KCK silahlı terör örgütü mensuplarının bulunduğu ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon yapılan Irak’ın Gara bölgesine gittiği açıklanan Halkların Demokratik Partisi 27'nci Dönem Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir hakkında, yapılan açıklamalar ihbar kabul edilerek 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 314/2 maddesi kapsamında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Soylu, A Haber'de açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gara operasyonundan sonra Meclis’te yaptığı açıklamada bir HDP’li vekilin Gara’da bulunduğunu söylemişti. Soylu, dün katıldığı A Haber’deki programda 2017’de teslim olan bir PKK’lının anlatımlarına göre bu kişinin HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir olduğunu öne sürerek şöyle demişti:

“Gara’dan birisiyle birlikte arabaya biniyorlar. Yanındaki diyor ki 'bunu tanıdın mı?', 'Hayır tanımadım' deyince bu Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Ağrı milletvekili diyor.”

TIKLAYIN / İçişleri Bakanı Soylu: Gara’ya giden HDP’li vekil Dilan Dirayet Taşdemir

 Taşdemir: İftira

Soylu’nun bu açıklamasına Taşdemir, Twitter’dan yanıt verdi. Taşdemir, şu mesajı paylaştı:

“Bu ülkenin İçişleri Bakanı güya bir kişinin anlatımlarına dayanarak ismimi veren bir açıklama yaptı. Bunun kocaman bir yalan ve iftira  olduğunu göstereceğiz.”

TIKLAYIN / HDP’li Taşdemir’den Soylu’ya Gara yanıtı: Yalan olduğunu göstereceğiz

Gündem