HDP muhalefet turuna çıkıyor, ilk ziyaret Saadet Partisi'ne

HDP muhalefet turuna çıkıyor, ilk ziyaret Saadet Partisi'ne
HDP Türkiye'nin temel sorunlarına ilişkin görüş ve önerilerini paylaşmak için muhalefet partileri ile görüşme kararı aldı. İlk sırada Saadet Partisi var. Saadet’in kısa süre önce iki ziyaretçisi daha olmuştu: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), demokratikleşme ve adalet başta olmak üzere Türkiye'nin temel sorunlarına ilişkin görüş ve önerilerini paylaşmak için muhalefet partileri ile görüşme kararı aldı.
HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın ilk görüşmesi Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile olacak.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, CHP, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi'nden randevu istedi. Buldan ve Sancar, ilk ziyareti 1 Şubat Pazartesi günü randevuya olumlu yanıt veren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na yapacak. 

Son dönemde MHP'nin "kapatılma davası açılması" çağrısı ile iktidar bloğunun hedefinde yer alan HDP yönetimi de, muhalefet partileri ile diyalog zeminini genişletmek için harekete geçme kararı aldı.

Buldan ve Sancar'ın ziyaretlerinin amacını ise başta demokratikleşme, özgürlükler, adalet olmak üzere Türkiye'nin temel sorunları konusunda görüş alışverişinde bulunmak oluşturuyor. Eşbaşkanlar, partilerinin temel sorunlar konusundaki çözüm önerilerini içeren yol haritasını da muhalefet partilerinin liderlerine iletecekler. 

Ziyaret trafiği

İktidar ve muhalefet partileri arasında bir süredir ileriye dönük işbirliği için nabız yoklama ve ülkenin temel sorunları konusunda görüş alışverişinde bulunmaya dönük ziyaret trafiği yürütülüyor.

İktidar ve muhalefet partileri arasında bir süredir ziyaret trafiği yaşanıyor. 

Ali Babacan'ın Genel Başkanlığını üstlendiği DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkanlığı'nı yürüttüğü Gelecek Partisi'nin de siyaset sahnesine katılmasından sonra, muhalefet partileri arasında "hayırlı olsun" ziyaretleri ve buna bağlı iadeyi ziyaretler gerçekleştirilmeye devam ediyor. 

Son olarak hafta başında Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu'nu ziyaret etti. 

Genel Başkan Ahmet Davutoğlu, kendisine randevu vermeyen AKP ve MHP dışındaki siyasi partilerin liderlerini ziyaret ederek güçlendirilmiş parlamenter sistem önerilerini sundu. Önümüzdeki haftalarda da İYİ Parti ve CHP'nin önerilerini kamuoyuna açıklamaları bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yeni yılın ilk ziyaretini MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye gerçekleştirdi. 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile de görüşen Erdoğan'ın, sürpriz ziyareti ise Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'e oldu. 

Geçtiğimiz günlerde Asiltürk'ü ziyaret eden Erdoğan'ın bu ziyaretleri "Cumhur ittifakını genişletme arayışları" olarak yorumlanıyor. Erdoğan da Asiltürk ile görüşmesinde "ittifak konusunun" da gündeme geldiğini açıklamıştı.

 

 

Gündem