HDP'den Mahsa Amini açıklaması: Kadın direnişinin yanındayız

HDP'den Mahsa Amini açıklaması: Kadın direnişinin yanındayız

İran'da gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini için HDP, "Kalbi özgürlük ve adalet için çarpan herkesi Jina’nın yoldaşlarıyla dayanışmaya davet ediyoruz” açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını kaybeden Jina Mahsa Amini için yazılı açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada, "Kalbi özgürlük ve adalet için çarpan herkesi Jina’nın yoldaşlarıyla dayanışmaya davet ediyoruz” denildi.

"KADINLARIN YANINDAYIZ"

Mezopotamya Ajansı'nın haberinde yer alan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İran'da başörtüsü kuralları gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Mahsa Amini'nin işkence ile katledilmesinin ardından kadın öncülüğünde başlayan protestolar toplumsallaşarak birçok kentte devam ediyor. Gösterilerde şimdiye kadar 400’den fazla kişinin yaralandığı, ölü sayısının ise 8’e yükseldiği bildiriliyor. Öncelikle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Yaralananların da bir an önce sağlıklarına kavuşmasını umut ediyoruz.

Kadının özgürlüğü toplumun özgürlüğüdür ve kadına yönelen her şiddet an gelir bugün İran’da olduğu gibi tüm toplumu karşısında bulur. Baskı ve şiddet karşısında boyun eğmeyerek İran’da onurlu ve özgür yaşam taleplerini dile getiren kadınların özgürlük mücadelelerinin yanında olduğumuzu belirtiyor; dünyanın neresinde olursa olsun kalbi özgürlük ve adalet için çarpan herkesi Jina’nın yoldaşları ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Kadınların özgürlük ve adalet taleplerine kulak vermeye ve Jina’nın katillerini cezalandırmaya davet ediyoruz. Ortadoğu ve dünyanın diğer bölgelerinde baskı, zulüm ve despotluğu bir yönetim biçimi olarak uygulayanların, eninde sonunda halkların demokrasi ve özgürlük talebi karşısında yenileceklerini bir kez daha vurguluyor. Özgürlük talebiyle gelişen kadın direnişinin yanındayız.”

Etiketler :