HDP'nin birinci parti olduğu 5 kentte 'cumhurbaşkanlığı' anketi

HDP'nin birinci parti olduğu 5 kentte 'cumhurbaşkanlığı' anketi

BUPAR, HDP’nin birinci olduğu beş ilde çalışma yaptı. Seçimin ikinci tura kalması durumunda katılımcıların yüzde 75.5’i Tayyip Erdoğan karşısında "Kemal Kılıçdaroğlu" dedi.

CHP’nin Van’da yaptığı Belediye Başkanları Çalıştayı’nın ardından BUPAR Araştırma Şirketi, HDP’nin birinci parti olduğu beş ilde kapsamlı bir çalışma yaptı. Cumhuriyet'ten Sena Tufan'ın haberine göre Ağrı, Diyarbakır, Mardin, Muş, Van illerini kapsayan araştırma Cumhuriyet için yapıldı. Araştırmada, 15 Mayıs-15 Haziran tarihlerinde 2 bin 532 kişiyle yüz yüze görüşüldü.

Yurttaşlara, “Bölgede milletvekili seçimi yapılsa ilinizde hangi partiler oylarını artırır?” sorusu yöneltildi.

Yüzde 76.6’sı bu soruya “CHP” yanıtını verdi. CHP’yi sırasıyla yüzde 56.8 ile DEVA Partisi, yüzde 54.6 ile İYİ Parti takip etti.

Milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu sağlayamayacağını düşünen yurttaşların oranı ise yüzde 74.2 oldu.

2018 milletvekili seçim sonuçlarına göre CHP, Ağrı’da yüzde 2.4, Diyarbakır’da yüzde 2, Mardin’de yüzde 2.8, Muş’ta 2.2, Van’da 2.1 oy almıştı. AKP’nin aynı illerde sırasıyla oy oranı yüzde 27.8, yüzde 20.3, yüzde 29.5, yüzde 31.5, ve yüzde 30.8 olmuştu.

Yurttaşlara, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin “Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışırsa kime oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 75.5’i Kılıçdaroğlu derken, yüzde 15.7 Erdoğan yanıtını verdi. Yüzde 8.8 ise “Fikrim yok, sandığa gitmem” dedi. Araştırma kapsamında yurttaşa “Sizce ülke ekonomik olarak iyi yönetilmekte midir” diye soruldu.

Ankete katılanların yüzde 89.5’i bu soruya “Hayır” yanıtını verirken, yüzde 4.9 “Evet”, yüzde 5.6 “Fikrim yok” dedi.