“HDP’nin kapatılması için şartlar hazır” diyen Selvi’ye HDP’den tepki: Savcılığa mı terfi ettirdiler sizi?

“HDP’nin kapatılması için şartlar hazır” diyen Selvi’ye HDP’den tepki: Savcılığa mı terfi ettirdiler sizi?
Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’nin “HDP’nin kapatılması yönünde bütün şartlar hazır” şeklindeki yorumuna HDP’den sert tepki geldi. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Gazetecilikten savcılığa mı terfi ettirdiler sizi?” dedi.


Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Kobani iddianamesini istemesi ve Bahçeli’nin, “HDP’nin kapatılması acildir, şarttır” açıklamasıyla HDP’nin kapatılması konusu bir anda gündemin üst sıralarına yükseldiğini yazdı.

“Burada birbiriyle iç içe ama birbirinden ayrı noktalar var” diyen Selvi, özetle şunları yazdı:

“1)AK Parti, Kobani soruşturması ile HDP’nin kapatılmasını ayrı tutuyor.

2)Kobani soruşturması kapsamında 9 HDP’linin dokunulmazlığının kaldırılması gündeme geldiğinde AK Parti milletvekilleri “evet” oyu verecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Eller hemen iner kalkar” demişti.

3)HDP Eş Genel başkanı Pervin Buldan’ın durumu farklılık arz ediyor. Buldan, Kobani olaylarının yaşandığı dönemde HDP MYK üyesi değildi.

4)MHP, HDP’nin kapatılmasını istiyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kapatma davası açmadığı takdirde MHP, HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat edecek. 

5)Geçmişte kapatma davasına muhatap olmuş bir parti olarak AK Parti, kategorik olarak parti kapatmaya sıcak bakmıyor. HDP’nin kapatılması yönünde bütün şartlar hazır olmasına rağmen AK Parti, HDP’nin kapatılması yönünde harekete geçmedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Kobani iddianamesini istemesi rutin bir uygulama olarak değerlendiriliyor. HDP’nin kapatılması yönünde bir çalışma başlatılmış değil. Ama şimdiye kadar HDP çizgisinden gelen birçok parti kapatıldığı için HDP hakkında kapatma davası açılması sürpriz olmaz. Ama reform sürecine giren Türkiye açısından olumlu bir gösterge olmayacak.”

HDP’den tepki

Selvi’nin yazısına HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’tan tepki geldi. Beştaş, Twitter hesabında “HDP'nin kapatılması için şartlar hazırmış mış!!! "Gazetecilik"ten savcılığa mı terfi ettirdiler sizi?” dedi.

Gündem