HEDEP'te gündem partinin kısa ismi: Halk Dep, Eşitlik Partisi ya da Halklar Partisi olabilir

HEDEP'te gündem partinin kısa ismi: Halk Dep, Eşitlik Partisi ya da Halklar Partisi olabilir
Yargıtay'ın kısatmasını kabul etmediği HEDEP'te kısa isim tartışması gündemde. Buna göre partinin kısaltılmış ismi Halk Dep, Eşitlik Partisi ya da Halklar Partisi olabilir.

Yargıtay, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti) isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirmesini kabul etmedi.

Parti isminin kısaltması olan HEDEP'in daha önce kapatılan Halkların Demokrasi Partisi’ni (HADEP) andırdığı gerekçesiyle reddeden Yargıtay, bu benzerliğin Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olduğunu ileri sürdü. HEDEP'e gönderilen yazıda HEDEP, kısaltmasının değiştirilmesi istendi.

Konuya dair basın açıklaması düzenleyen HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, partinin uzun isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi olarak kalacağını ancak kısa isminin değişeceğini açıklamıştı.

Halk Dep gündemde

Artı Gerçek'ten Seda Taşkın'ın haberine göre kısaltmayı değiştirmek ile birlikte Yargıtay'a itiraz etme seçeneği de parti organlarında görüşüldü. Görüşülen alternatifler arasında 'Halk Dep' kısaltması yer alıyor.

Kısaltma harflerden olmayabilir

Kısaltmanın, parti adının harflerinden oluşmaması da bir başka alternatif olarak ele alınıyor. Buna göre Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin kısaltması, Eşitlik Partisi, Halklar Partisi ya da Halk Partisi şeklinde olabilir.

Kısaltma logodan kaldırılıyor

Hafta sonu toplanacak Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) yeni kısaltma önerilerinin görüşülmesi, kararın belirlenmesi ardından da Tüzük Kurultayı'nın toplanması bekleniyor. Hafta sonu yapılacak MYK öncesinde HEDEP yönetimi kısaltma ile ilgili ilk kararını da aldı. Buna göre, kısaltma logodan kaldırılacak ve logoda sadece partinin tam ismi yer alacak.

Ne olmuştu?

4. Olağan Büyük Kongresi’nde isim değişikliğine giden Yeşil Sol Parti'nin yeni ismi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi kısaltması ise HEDEP olmuştu. HEDEP'in yeni eş genel başkanları da Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan olarak açıklanmıştı.

Yargıtay HEDEP ismini kabul etmediYargıtay HEDEP ismini kabul etmedi

(Kısa Dalga)

Politika