Hindistan'daki buzul felaketinde kayıp sayısı artıyor: En az 9 ölü, 200'den fazla kayıp var

Hindistan'daki buzul felaketinde kayıp sayısı artıyor: En az 9 ölü, 200'den fazla kayıp var
Hindistan'ın kuzeyinde Nanda Devi buzulundan bir parçanın kırılmasıyla yaşanan faciada en az 9 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. 200'den fazla kişiye ulaşılamazken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Hindistan'ın kuzeyinde Nanda Devi buzulundan bir parçanın kırılmasıyla yaşanan faciada en az 9 kişi hayatını kaybettiği açıklandı. 200'den fazla kişiye ulaşılamazken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Hindistan'ın kuzeyinde yer alan Nanda Devi buzulunun bir parçası Uttarkhand eyaletinin Tapovan bölgesinde kırılarak Dhauliganga Nehri'ne düştü. Bu olayın hemen ardından taşan nehir suları önüne geleni sürükledi. Meydana gelen faciada en az 9 kişi hayatını kaybederken 200'den fazla kişiye ise ulaşılamıyor. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Bölgedeki evlerin yanı sıra Rishiganga ve Dhauliganga hidroelektrik projeleri de zarar gördü. Indian TV'ye konuşan yöre sakini Om Agarwal, "Su akarken, bir toz bulutu oluştu. Yer adeta bir deprem gibi sarsıldı" dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Hindistan'daki sel felaketinde yaşamını yitirenlerden dolayı üzüntü duyulduğunu bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Uttarakand eyaletinde kopan buzul parçasının yol açtığı selde hayatını kaybedenlerden dolayı Pakistan'ın müteessir olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Düşüncelerimiz kurbanların aileleri ile birlikte. Kayıp olanların güvenliği, erkenden kurtarılması ve iyileşmesi için dua ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Başbakan Narendra Modi, durumu takip ettiğini belirtirken, "Millet oradaki herkesin güvenliği için dua ediyor" mesajı yayınladı.

Uttarakhand Polis Müdürü Ashok Kumar, "Rishiganga Hidroelektrik Projesi olarak bilinen baraj yakınlarındaki elektrik santralinde çalışan 50'den fazla kişinin ölmüş olabileceğinden endişe duyuluyor" dedi. Yetkililer, asker ve polislerin işçilerin hayatlarını kurtarmak için ellerinden geleni yaptığı duyurdu.

(ANKA)