Hrant Dink cinayetinin firari hükümlüsü  Ahmet İskender Kırgızistan'da yakalandı, Türkiye'ye getirildi ve tutuklandı

Hrant Dink cinayetinin firari hükümlüsü Ahmet İskender Kırgızistan'da yakalandı, Türkiye'ye getirildi ve tutuklandı

Hrant Dink suikastında kullanılan silahı sakladığı, faile cinayet için borç para verdiği, cep telefonunu cinayet için iletişim aracı olarak kullandırdığı tespit edilen Ahmet İskender Kırgızistan'da yakalanarak Türkiye'ye getirildi ve tutuklandı.

Interpol Europol Daire Başkanlığı, Hrant Dink suikastında kullanılan silahı sakladığı, faile cinayet için borç para verdiği, cep telefonunu cinayet için iletişim aracı olarak kullandırdığı tespit edilen Ahmet İskender'in Kırgızistan'da yakalanarak Türkiye'ye getirilerek, tutuklandığını duyurdu.Dink cinayetine bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Ocak 2012'de açıkladığı kararda, diğer sanıklarla beraber 24 Ocak 2007'de tutuklanan Ahmet İskender'i "tasarlayarak adam öldürmeye yardım etmek" suçundan 12 yıl 6 ay hapisle cezalandırmıştı.

İskender'in cezası, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 13 Mayıs 2013'te onanarak kesinleşmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden 87 sanıklı dava kapsamında yargılamanın sürüncemede kalmaması için aralarında Ogün Samast'ın da bulunduğu 9 sanık hakkındaki dosya karara bağlanmak üzere ayrılmıştı.

Mahkeme heyeti, 17 Temmuz 2019'da 9 sanıkla ilgili hüküm kurmuştu, 7 sanığı cezalandırmıştı. Bu sanıklardan Ahmet İskender, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. İskender'in bu cezası da kesinleşmişti. Ahmet İskender'in yurtdışına kaçtığı tespit edilmişti.