Hrant Dink'i katleden Ogün Samast artık serbest: 'Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti'

Hrant Dink'i katleden Ogün Samast artık serbest: 'Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti'
Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Danzikyan, Hrant Dink'i katleden Ogün Samast'ın tahliyesi ile ilgili, "Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti" açıklamasını yaptı.

Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i katleden Ogün Samast, koşullu salıverilme kapsamında akşam saatlerinde tahliye edildi.

Gardiyanlara saldırdığı için 4 yıl ek ceza almış

Hrant Dink'in, katledilene kadar Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos gazetesi tahliye haberinde, "Ogün Samast, cinayeti işlediğinde yaşı 18’den küçük olduğu için 'tasarlayarak adam öldürmek' ve 'ruhsatsız silah bulundurmak' suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. İnfaz yasasına göre Samast bu cezanın 15 yıl 2 aylık bölümünü yatacaktı. Bu durumda Samast daha önce tahliye edilecekti. Ancak 2020 yılında cezaevinde gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle 4 yıl ek ceza almıştı. Samast böylece bu ek cezanın tamamını yatmadan tahliye oldu" demişti.

Samast örgüt üyeliğinden ek bir ceza almadı

Agos, "Öte yandan Samast için Yargıtay'da bekleyen bir dosya daha bulunuyordu. Ogün Samast örgüt üyeliğinden hüküm giymemişti. Dink ailesi avukatları karara bu yönden itiraz etmişlerdi. Sonrasında Mahkeme, Samast'a örgüt üyeliği cezası da verdi. Ancak Yargıtay Samast'ın örgüt üyeliğini 220. madde kapsamında değerlendirdi ve bunu da zaman aşımına soktu. Böylece Samast örgüt üyeliğinden ek bir ceza almadı. Dink Ailesi avukatları ise hükmün 'Silahlı terör örgütü üyeliği' ve 'Anayasa'yı zorla değiştirme' maddelerine göre verilmesini talep etmişti" bilgisini de vermişti.

'Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti'

Agos'un mevcut Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan da Samast'ın tahliyesiyle ilgili X hesabından paylaşım yaptı.

Danzikyan, tahliye gerekçesiyle ilgili, "Ogün Samast'ın 16 yıl 10 ay sonra tahliye edilmesi elbette ağır. Ama şunu söylemem lazım. Samast, Dink cinayetiyle ilgili iyi halden tahliye edilmedi. Gardiyana saldırdığı için ek ceza almıştı, onun iyi halinden tahliye edildi. Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti" diye yazdı.

Ne olmuştu?

Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde o dönem 17 yaşında olan Ogün Samast tarafından düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitirdi.

Cinayetin faili olduğu belirlenen Ogün Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun otogarında yakalandı.

24 Ocak 2007’de tutuklanan Ogün Samast, geçen şubat ayında cezasını çektiği Kandıra F Tipi cezaevinden Bolu F Tipi cezaevine nakledildi.

16 yıl 10 aydır cezaevinde bulunan Samast’ın 1 yıl önce iyi halinden dolayı koşullu salıverme kapsamında cezasının dolduğu ve cezaevi yönetimi tarafından bu süreçte deneme aşamasında olduğu öğrenildi.

Kişisel gelişimi için yapılan gözlemlerde iyi hali olduğu gözlenen Samast, koşullu salıverme şartlarını taşıdığına kanaat getirilerek tahliyesine karar verildi.

Samast, şubat ayından bu yana cezasını çektiği Bolu F Tipi cezaevinden saat 19.50’de tahliye edildi. Samast’ın cezaevi çıkışında ailesi tarafından karşılandığı öğrenildi.