HÜDA PAR Genel Başkanı'ndan Anayasa açıklaması: 'Zinhar değiştirilemez' demek gelecek nesillerin iradesine ipotek koymaktır

HÜDA PAR Genel Başkanı'ndan Anayasa açıklaması: 'Zinhar değiştirilemez' demek gelecek nesillerin iradesine ipotek koymaktır

HÜDA PAR Genel Başkanı ve Milletvekili Zekeriya Yapıcıoğlu, "Biz, 'Anayasanın ilk 4 maddesini değiştirelim' demiyoruz. Diyoruz ki bu maddelere, 'zinhar değiştirilemez' demek gelecek nesillerin iradesine ipotek koymaktır" dedi.

AKP listelerinden milletvekili olan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Anadolu Yayıncıları Derneği'nde medya temsilcileriyle bir araya geldiği programda konuştu.

T24’de yer alan habere göre, Yapıcıoğlu, “Bugüne kadar yapılan anayasaların hazırlandıkları dönem için çok iyi görünse de zamanla bu durumun değişebildiğine, mevcut anayasa üzerindeki değişikliklerin de buna işaret ettiğini” söyledi.

Yapıcıoğlu, şöyle konuştu:

“Biz buradan, işin felsefesinden yola çıkarak diyoruz ki 'Anayasayı yapanlar gelecek nesillerin iradesine ipotek koymasınlar. ‘Asla değiştirilmesi mümkün değildir' dediğiniz bir madde bugün için size beşerin bulabildiği en iyi yol, en iyi yöntem, en iyi sistem olabilir ama gelecekte de bu böyle olacak diye kimse iddiada bulunamaz.

Şu anda biz bu maddeleri değiştirelim falan demiyoruz. Hiç öyle bir beyanımız yok. Diyoruz ki şu veya bu madde değiştirilemez diye bir şey koyduğunuzda kıyamete kadar bu böyle devam edecek. Hiç kimse değiştiremez. Bunu bizim çocuklarımız, torunlarımız, onların da torunları değiştiremezler. Bu doğru bir şey değil. Biz, '4 maddeyi değiştirelim' demiyoruz. Yani biz dili değiştirelim, biz bayrağını değiştirelim, biz başkenti değiştirelim, şunu değiştirelim bunu değiştirelim diye bir teklifimiz yok. Diyoruz ki bu maddelere 'Zinhar değiştirilemez' demek gelecek nesillerin iradesine ipotek koymaktır. 'Bu doğru bir şey mi değil mi gelin bunu tartışalım' diyoruz." (Kısa Dalga)