Hukukçular, Akbelen'deki ağaç kesimlerinin yasa dışı olduğunu açıkladı: İznin süresi doldu ve yenilenmedi, kesimleri durdurun

Hukukçular, Akbelen'deki ağaç kesimlerinin yasa dışı olduğunu açıkladı: İznin süresi doldu ve yenilenmedi, kesimleri durdurun
Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları, Muğla'nın Akbelen Ormanı'nda gerçekleşen ağaç kesimleri için, YK Enerji'nin izin süresinin 2021'de dolduğunu ve kesimlerin kanun dışı yapıldığını açıkladı.

Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV) Muğla'nın Akbelen Ormanı'nda gerçekleşen maden yapımı ve ağaç kesimlerine ilişkin açıklamada bulundu.

ÇEHAV sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda, yapılan çalışmaların yasa dışı olduğunu belirtirken kesim izninin süresinin dolduğunu ve iznin yenilenmediğini aktardı.

resim-2023-07-30-174047121.png

Hukukçuların yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Akbelen'de süresi dolan ve yenilenmeyen orman kesin izniyle kesim yapılmaktadır.

28/11/2020 tarih ve 1644218 sayılı Olur ile 780.639,53 m2'lik ormanlık alanda, Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi adına tesis edilmiş olan dava orman kesin izni, 28.12.2021 tarihinde bitmiştir. (EK -Orman İzin Belgesi).

Dava konusu orman izninin süresi 28.12.2021'de dolmuş olmasına rağmen davalı idare tarafından orman izninin uzatılmasına dair bir işlem ise tesis edilmemiştir.

Orman Genel Müdürlüğü, firmanın 7.10.2021'de süre uzatım başvurusu yaptığını ileri sürmektedir. Ancak, süre uzatım başvuru yapılan tarihte, dava konusu idari işlem hakkında yürütmeyi durdurma kararı vardır. Başvuru tarihinde yürütmesi durdurulmuş, o an itibariyle hukuken bir varlığı bulunmayan orman kesin izninin süresini uzatmak hukuken mümkün değildir.

Bu sebeple, kesimin başladığı 24 Temmuz 2023 tarihinden bugüne kadarki tüm kesimler, kolluğun tüm müdahaleleri, tüm yakalama ve gözaltına alma işlemleri ve buna dayalı olarak verilen tüm sulh ceza hâkimliği kararları hukuksuzdur.

Kesim derhal durdurulmalı, jandarma ve polis sahayı terk etmeli ve hukuka aykırı işlemlerin tüm sorumluları hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır. (Kısa Dalga)

f2sfzckxeaaj9nh.jpg