İBB Başkanı İmamoğlu: Kanal İstanbul'u 16 milyon İstanbulluyla bertaraf edeceğiz

İBB Başkanı İmamoğlu: Kanal İstanbul'u 16 milyon İstanbulluyla bertaraf edeceğiz
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, günlük 4 bin metreküp atık artıma kapasitesiyle kategorisinde Avrupa’nın en büyüğü olduğu belirtilen Silivri Seymen Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi’ni hizmete açtı. İmamoğlu'nun açılışta yaptığı konuşmanın hedefinde Kanal İstanbul projesi vardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, günlük 4 bin metreküp atık artıma kapasitesiyle kategorisinde Avrupa’nın en büyüğü olduğu belirtilen Silivri Seymen Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi’ni hizmete açtı. İmamoğlu, “21. yüzyıla yakışan bir şehir olmayı başaracağız. Kentsel, çevresel, sosyal risk ve tehlikelere karşı vatandaşımızı bilinçlendirerek hep birlikte mücadele etmek istiyoruz. O bakımdan, İstanbul'un belki de en büyük tehdidi olan, siyasal bir kısım buluşmalarda ihmal etmeksizin ‘Kanal İstanbul’ ismini anan herkese de buradan sesleniyorum: Bu riski de milletçe, 16 milyon İstanbulluyla bertaraf edeceğiz. İstanbul'un hafızasından ve gündeminden bunu kaldıracağız” dedi.

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, günlük 4 bin metreküp atık artıma kapasitesiyle kategorisinde Avrupa’nın en büyüğü olacak Silivri Seymen Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi’ni İstanbul’a kazandırdı. Çevreyi, tarım alanlarını ve yer altı sularını koruyan çevre dostu proje, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından bugün hizmete açıldı.

Büyükkılıçlı Mahallesi’nde hizmete giren dev tesisin açılışında konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“BOĞLUCU YAŞAM VADİSİ'Nİ TAMAMLAYACAK OLAN BAŞKANA TEŞEKKÜR EDİYORUM: İstanbul'un dere yataklarının daha fazla yapılaşmasına izin vermemek, korumak, geliştirmek ve özellikle yeşil alanlarıyla yaşam vadilerine dönüştürme meselesini çok önemsiyoruz. Bunun için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Silivri Boğluca Yaşam Vadisi'nin birinci ve ikinci etaplarını açtık. Vadinin 3 ve 4. etaplarını ise Silivri Belediyesi tamamlayacak. Şöyle bir durum var; Boğluca Yaşam Vadisi'nin yarısını bir partinin mensubu olan bir belediye yapmış olacak, diğer bölümü de başka bir partinin mensubu olduğu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış olacak. Peki şöyle mi olacak? Yani yarısını o partinin mensubu olan vatandaşlar kullanacak, diğer yarısını da başka partinin mensubu olan vatandaşlar mı kullanacak? Hayır. O bakımdan tam da bu anlamda Silivri Belediyemizin sağduyulu davranışı, iş birliği yapması ve beraber iş üretmek kabiliyetini ortaya koyarak, bizimle beraber masada düşünerek paylaşımda bulunmasını takdirle karşılıyor ve değerli buluyorum. Hepinizin huzurunda Sayın Başkan'a teşekkür ediyorum.

SİYASİ HESAPLARI DEĞİL VATANDAŞIN ÇIKARINI ÖNDE TUTARSAK: Çünkü siyasi hesapların değil, vatandaşımızın çıkarlarının önde tutulduğu bir süreci var edersek işte o zaman vatandaşımız kazançlı çıkar, milletimiz kazançlı çıkar. Memleketimiz, yöremiz, ilçemiz, İstanbul’umuz ve Türkiye’miz kazançlı çıkar. Bizlerin bugün ortaya koyduğu hizmetler, ama bunun adı Silivri olsun, ama Büyükşehir Belediyemiz olsun, ama Türkiye Cumhuriyeti devletimizin hükümeti olsun, ortaya konan çalışmalar, faydalı iş birlikleri, projeler, üretimler, milletimize aittir, vatandaşımıza aittir. Bir siyasi partinin projesi olamaz. Siyasi partiler, süreçlere dair araçtır. Bizler, sürece iyi hizmet yapmak zorunda olan, vatandaşlarımızın takdirleriyle seçilmiş insanlarız. Vatandaşların vergileriyle yapılan her projenin sahibi de net olarak vatandaşımızdır. Bunu hepimiz böyle kabul edeceğiz. Yöneticilerin kendi farklarını ortaya koyacakları alan ise işin yapılma biçimiyle ilgilidir. O, kabiliyet tarafında kendini ortaya koyar, iş birliği süreci yöneterek. Kamu bütçesini zarara uğratarak mı yaptın? Doğru mu yaptın? Zamanında mı yaptın? Ya da işi bilimsel olarak mı yürüttün? Eksik kusurlu mu yaptın? Ya da bir yıllık işi beş yılda mı yaptın? Bunlara bakmak gerekir.

PROJEYİ YÜZDE 3 BİTİRİLME ORANIYLA TESLİM ALDIK: Bu proje, önceki dönem hazırlanmış, projelendirilmiş, 2018 başında başlatılmış ve sözleşmeye göre de 32 ayda bitirilmesi gereken bir projedir. Ama biz, 2019’da, yarı süresinden daha fazlası geçtiği bir dönemde, ne yazık ki bu projeyi yüzde 3 bitirilme oranıyla teslim aldık. Yani biz göreve geldiğimizde, sahanın kısım hafriyatı alınmıştı. İstanbul gibi bir metropolde projelerin geciktirilmesinin veya yapılamamasının bedelinin ne kadar ağır olduğunu bilen bir yönetimiz. Süreci hassasiyetle ele aldık, bugünkü noktaya getirdik. Ve ileri seviyede bir arıtma teknolojisine sahip projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.

ŞİLE KÖMÜRCÜODA’DA BENZER TESİSİ İNŞASINA BAŞLAYACAĞIZ: Kentin Anadolu Yakası'nda bulunan Şile Kömürcüoda'daki çöp depolama alanında da benzer bir tesisin inşasına hızlıca başlayacağız. Arkadaşlarımla konuştuğum üzere; buradaki gibi bir imalat süresi değil, bir yılı biraz aşkın bir imalat süresiyle oradaki bu sorunu da sıfırlamış olacağız. Kömürcüoda, yıllardır var. Oradaki çöp sızıntı suyu sorunu, sadece orada lokal bir alanda kalmıyor. Burada olduğu gibi, denize kadar, etraftaki doğayı kirleten bir kavramı Kömürcüoda'da da bertaraf edebilmenin inşallah gururunu yaşayıp, Anadolu Yakası'nda da sorunu sıfırlamış olacağız. Bütün bunlar, İstanbul gibi atıkların yüzde 68’inin ne yazık ki düzenli depolama yöntemleriyle bertaraf edilmesi yönteminin ortaya konduğu bir şehirde, önemli yatırımlar. Biz de yönümüzü sıfır atağa doğru çevirmiş bir şehir olarak, umuyorum ki çok hızlı hareketlerle 21. yüzyıla yakışan bir şehir olmayı başaracağız. İstanbul’un bu anlamda acelesi var ve kaybedecek bir anı bulunmuyor. Her alana hızlı el atmak istiyoruz. Her konuda köklü çözümleri hayata geçirmek istiyoruz. Kentsel, çevresel, sosyal risk ve tehlikelere karşı vatandaşımızı bilinçlendirerek hep birlikte mücadele etmek istiyoruz. O bakımdan; İstanbul'un belki de en büyük tehdidi olan, siyasal bir kısım buluşmalarda ihmal etmeksizin ‘Kanal İstanbul’ ismini anan herkese de buradan sesleniyorum: Bu riski de milletçe, 16 milyon İstanbulluyla bertaraf edeceğiz. İstanbul'un hafızasından ve gündeminden bunu kaldıracağız"

VOLKAN YILMAZ: BU GİBİ HİZMETLER, SİYASİ PARTİLERİN DEĞİL, VATANDAŞINDIR

İstanbul’un lehine olacak her konuda her kurumla iş birliğine açık olduklarını belirten Silivri Belediye Başkanı Yılmaz da şunları söyledi:

“Bu gibi hizmetlerin, bu gibi açılışların, -Ekrem Bey'in de ifadeleriyle- siyasi partilerin hizmetleri olmadığını, siyasi partilerdeki rozetlerini yakasından çıkarmış ve şehre hizmet eden belediye başkanları tarafından, sizin kaynaklarınızla, sizden topladığımız kaynaklarla tekrar size geri dönüşü olduğunu hep ifade ettik. Bu tür yatırımları, bu tür açılış törenlerini siyasi mülahazalardan, siyasi çıkışlardan, siyasi tartışmalardan uzak tuttuk, uzak tutmaya da inşallah devam edeceğiz.”

ALPAY: ÇÖP SIZINTI SULARI, EVSEL ATIK SUYUNDAN 55 KAT FAZLA KİRLİLİK YÜKÜNE SAHİP

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay ise konuşmasında, açılışı yapılan tesisle ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Gürkan’ın paylaştığı bilgilere göre; Silivri Seymen Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi, günlük 4 bin metreküp atık artıma kapasitesiyle kategorisinde Avrupa’nın en büyüğü olacak. 40 bin metrekare alan üzerine kurulu tesis, Sızıntı Suyu Giriş Yapısı, Lagün (5 bin metrekare), Terfi/Dengeleme Havuzu, Biyoreaktör (7 bin 500 metrekare), Blower Binası, Membran Binası, Çamur Binası, Atölye Binası, İdari Bina’dan oluşuyor. Toplam yatırım bedeli 220 milyon TL olan tesiste, evsel atık suyuna oranla ortalama 55 kat fazla kirlilik yüküne sahip çöp sızıntı suları; hava, toprak, su ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde arıtılacak.

Konuşmaların ardından İmamoğlu, Yılmaz, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve İYİ Parti İBB Meclis Grup Başkanvekili İbrahim Yılmaz tarafından butonlara basılmasıyla tesis resmen hizmete girmiş oldu. (ANKA)

Gündem