İbrahim Kalın ‘saçma sorular’ dedi, röportajı yarıda kesti

İbrahim Kalın ‘saçma sorular’ dedi, röportajı yarıda kesti
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İsveç devlet televizyonu SVT ile yaptığı röportajda, Türkiye'nin mafya üyelerine sığınak olup olmadığı sorusu üzerine mülakatı sonlandırdı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç devlet televizyonu SVT ile yaptığı bir röportajda kendisine sorulan sorulara sinirlenerek, mülakatı yarıda kesti.

Ödüllü gazeteci Diamant Salihu röportajda Kalın'a, İsveç tarafından aranan yaklaşık 10 şüphelinin Türkiye'de bulunduğunu belirterek, bu kişilerin İsveç'e iade edilip edilmeyeceğini sordu.

Artı Gerçek’in aktardığı habere göre, Kalın, "Bireysel dosyalar hakkında yorum yapamam ama suçluları korumak ve saklamak gibi bir prensibimiz yok" yanıtını verdi.

Salihu'nun Türkiye'nin ciddi suçlular ve mafya üyeleri için bir sığınak olup olmadığı sorusuna sinirlenen Kalın, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin bir şekilde bu insanlara sığınak sağladığını ve burada onları koruduğunu öne sürüyorsanız hiçbir dayanağınız yok. Eğer kastınız buysa, kesinlikle reddediyorum, aynı şey Türkiye'nin kokain kaçakçılığı veya uyuşturucu tacirlerinin merkezi olması için de geçerli. Burada bir gerçeklik yok. Nerede? Bir rapordan bahsediyorsunuz ve bunun arkasında kimin olduğunu bilmiyorum. Ama bütün bir ülkeyi korkunç bir şeyle suçladınız. Türkiye suçlular için bir sığınak değil. Uyuşturucu kaçakçılığı ve insan kaçakçılığıyla çok sıkı mücadele ediyoruz. Tutuklamalar ve el konulan uyuşturucularla ilgili istatistiklerde görülebilir. Birçoğu Türkiye üzerinden Avrupa'ya kaçakçılık yapmaya çalıştı, bunu durdurduk."

'Farklı bir ajandanız var'

Gazeteci Salihu’yu "PKK ve FETÖ'nün dilini kullanmakla” itham eden Kalın, "Farklı bir ajandanız var. Türkiye'nin kokain kaçakçılığının ve mafya liderlerinin merkezi olduğunu iddia ediyorsunuz. Bu PKK ve FETÖ konuşmasıdır. Bu dürüst gazetecilik değildir. Bu tür iddiaları sık sık duyuyoruz. Böyle şeylerle karalanmamıza izin vermeyiz. Bu dürüst gazetecilik değil. Asılsız suçlamalar gerçekmiş gibi sunuluyor ve siz soru sorup yanıtlamamı istiyorsunuz. Bunlar saçma sorular. Neyse devam etmek istemiyorum. Şunu durdurabilir misin?" diyerek, röportajı sonlandırdı.

Gündem