İfade Özgürlüğü Derneği'nin 'EngelliWeb 2021 Raporu'na da erişim engeli

İfade Özgürlüğü Derneği'nin 'EngelliWeb 2021 Raporu'na da erişim engeli

İfade Özgürlüğü Derneği’nin EngelliWeb 2021 raporu, yoga eğitmeni Akif Manaf‘ın talebiyle ve kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Şile Sulh Ceza Hakimliğinin 18 Mayıs 2023 tarih ve 2023/272 sayılı kararıyla erişime engellendi.

İfade Özgürlüğü Derneği’nin “Üst Düzey Kamu Şahsiyetlerinin İncinen İtibar, Onur ve Haysiyet Yılı” başlıklı EngelliWeb 2021 raporu, yoga eğitmeni Akif Manaf‘ın talebiyle ve kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Şile Sulh Ceza Hakimliğinin 18 Mayıs 2023 tarih ve 2023/272 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Erişime engellendiği duyurulan içerik de erişime engellendi.

İfade.org'un aktardığına göre aynı kararla, derneğin web sitesindeki 21 Aralık 2021 tarihli, İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in yoga eğitmeni Akif Manaf hakkındaki bazı açıklamalarının Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesinde yer alan “görevi kötüye kullanmak” suçunu oluşturduğu iddiasıyla yargılandığı davada beraat etmesiyle ilgili haberin erişime engellendiği duyurulan içerik de erişime engellendi.

'Sansür kararında tek satır gerekçe yok'

İnternet hukuku ve insan hakları alanında çalışmalar yapan ve raporun yazarlarından Prof. Dr. Yaman Akdeniz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, sansür kararında "gerekçe olmadığını" söyledi. Sadece itiraz değil şikayet de edeceklerini ifade eden Akdeniz, şunları yazdı:

"150 sayfalık "Üst Düzey Kamu Şahsiyetlerinin İncinen İtibar, Onur ve Haysiyet Yılı" başlıklı EngelliWeb 2021 raporumuz, yoga eğitmeni Akif Manaf'ın kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Şile Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi. Sansür kararında tek satır gerekçe yok."

'Sadece itiraz etmeyeceğiz, bu sefer şikayet de edeceğiz'

"Raporumuzda Akif Manaf'ın şikayetiyle yargılanan insan hakları savunucusu Eren Keskin'in beraati ile ilgili Gazete Duvar'da yayınlanan bir haberin engellenmesine yer vermiştik. 150 sayfalık raporun engellenmesine sebep olan kısım bu. Şile Sulh Ceza Hakimliğinin raporumuzu okumadığı net. Okumuş olsaydı, 150 sayfalık raporu gerekçesiz bir şekilde engellemeye kalkışmazdı. Sadece itiraz etmeyeceğiz, bu sefer şikayet de edeceğiz."