IKBY'den Türkiye'ye petrol akışı durdu, fiyatlar yükseldi

IKBY'den Türkiye'ye petrol akışı durdu, fiyatlar yükseldi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) Türkiye’ye petrol akışının durdurulmasının ardından dün petrol fiyatları yükseldi.

Petrol akışının durması, Irak’ın Türkiye’ye karşı açtığı tahkim davasını kazanmasının ardından geldi.

Irak, Türkiye’nin IKBY'nin çıkardığı petrolü Kerkük - Ceyhan ham petrol boru hattı üzerinden ithal etmesinin iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiğini savunarak 2014 yılında tahkim davası açmıştı.

BBC Türkçe'nin haberine göre Irak’ın davayı kazandığını hafta sonu duyurmasının ardından petrol sevkiyatı durduruldu.

Bunun üzerine petrol fiyatları haftanın başında 3 dolar yükseldi.

Ham petrol vadelileri yüzde 4,2 yükselerek varil başına 78,12 dolara çıktı.

Rusya'ya alan açar mı?

Reuters'a konuşan ABD merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Again Capital’in ortağı John Kilduff, IKBY’den petrol arzının durmasının Rus petrolünün piyasada kendine yer bulmasına karşıt bir etki yaratabileceğini söyledi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, petrol üretimini günde 500 bin varil kesme hedefine yaklaştıklarını açıklamıştı.

Ancak Reuters’ın hesaplamalarına göre Rusya’nın ham petrol ihracatının sabit kalması bekleniyor.

Kilduff, IKBY’de petrol üretiminin azalmasının göze alınamayacağını da ekledi.

ABD’deki bankacılık krizinin hafiflemesi ve Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirileceğini açıklaması da petrol fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu.

Üretim depolara aktarılıyor

IKBY’deki petrol şirketleri, sevkiyatın durması üzerine üretimi depolara göndermek zorunda kaldı. Ancak bu şirketlerin depolama kapasitelerinin sınırlı olması endişeleri beraberinde getirdi.

Gelişmeler, Irak’ın IKBY’den gelen günlük 450 bin varil üretimi durdurması anlamına geliyor. Bölgedeki petrol şirketleri ise Irak, Türkiye ve IKBY arasındaki müzakereler sürerken zor bir durumda kaldı.

Bölgede faaliyet gösteren DNO ve Genel Energy şirketleri gelecek birkaç gün üretime devam ettikten ve petrolün depolarda birikmesinin ardından üretimi keseceklerini belirtti.

Bu durum şirketlerin hisselerinin de düşmesine neden oldu. Londra borsasında işlem gören Genel Energy’nin hisseleri yüzde 16 düştü.

Bölgedeki bir başka şirket olan Gulf Keystone’un hissesi ise yüzde 22 düşüş yaşadı. Tahkim mahkemesi ayrıca Türkiye'nin Irak yönetimine 1,4 milyar dolar ödemesine karar verdi. (Kısa Dalga)