Öğrencileri tehdit eden İlahiyat Dekanı geri adım attı, üniversite hakkında soruşturma başlattı

Öğrencileri tehdit eden İlahiyat Dekanı geri adım attı, üniversite hakkında soruşturma başlattı
Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan ve Üniversite Genel Sekreteri Cevdet Kılıç, “Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim” diyerek Boğaziçi Üniversitesi eylemlerini ve öğrencilerini önce tehdit etti. Ardından “darbecileri kastettim” diyerek geri adım attı. Sosyal medyadan ve siyasilerden Dekan Kılıç’ın paylaşımına tepki yağdı. Dekan, tartışmalı paylaşımı sildi. Trakya Üniversitesi, Dekan hakkında soruşturma başlattı.

Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç, sosyal medya hesabından Boğaziçi Üniversitesi protestolarını ve öğrencilerini hedef alan “Boğaziçili misiniz, Boğazdışılı mısınız onu bunu bilmem. Aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Biz abdest alır dışarı çıkmayız. Bizim zaten abdestimiz var. Bilin istedik de… Şöyle söyleyeyim. Siz hani bir ayı geçti eylem yapıyorsunuz ya. Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim. Şöyle yapalım. Boğaziçi üniversitesini kapatalım yerine üniversite kuralım” paylaşımında bulundu. Yoğun tepkiler üzerine geri adım atan ve paylaşımını silen Prof. Kılıç, Boğaziçi protestolarında bir takım derin yapıların boy göstermesinden derin üzüntü duyduğunu, “aklınızın ucundan bile geçirmeyin” derken darbecileri kastettiğini söyledi. 

Sözlerinin hedefinin öğrenciler olmadığını, sözlerinin Trakya Üniversitesi’ni bağlamadığını duyuran Prof. Kılıç, “dışarıdan destekli provokatörleri” hedef aldığını duyurdu. Tartışılan Dekan, açıklamasında şöyle dedi:

""Ülkemizin bir kaç noktasında başlatılan protestolar ve gösterilerde birtakım derin yapıların orada boy göstermesi ve kutsallarımıza dil uzatması hangi konumda ve görevde olursak olalım her Türk vatandaşı gibi bizi de derinden üzmüş ve yaralamıştır. Facebook paylaşımımdaki cümlenin girişinde yer alan 'Boğaziçili misiniz Boğazdışılı mısınız' ifademden kasıt; yasa dışı eylemler neticesinde gözaltına alınanlar içerisinde Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin dışında, öğrenci olmayan ve emniyet kayıtlarına göre birtakım yasa dışı örgütlerle bağlantısı tespit edilmiş pek çok kişinin yakalanması ve yurt dışından art arda içişlerimize müdahale niteliğindeki açıklamaların gelmesi nedeniyledir. Facebook paylaşımımdaki cümlelerden birinde 'Aklınızın ucundan bile geçirmeyin' derken basında yer alan ve sürekli kulağımıza çalınan 'Darbeye zemin hazırlanıyor' söylemleri nedeniyle kullanılmıştır. Çünkü geçmiş dönemde bu tür provokatif eylemler neticesinde ortaya çıkan iç barış ve huzuru bozucu birtakım kalkışmalar hepimizin malumudur. 'Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz' cümlesinde de 15 Temmuz gecesi sokağa çıkılmış, darbe girişimi bastırılmış, ertesi gün de herkes işine gücüne dönmüştür anlamında, yine, 'Sokağa çıkar, memleketi darbecilerin elinden kurtarır, ertesi gün işimize döneriz' Düşüncesi vurgulanmıştır. Bu bir şiddet veya nefret söylemi değildir. Bilakis, şiddeti bertaraf edecek bilinç, dirayet ve inançta olanlarla beraber olduğumu belirtmek isterim"

Dekanın paylaşımına sosyal medyada tepki yağarken siyaset de tepki gösterdi. Trakya Üniversitesi de Dekan Kılıç hakkında soruşturma açıldığını şöyle bildirdi:

"Prof. Dr. Cevdet Kılıç'ın şahsi sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşım nedeniyle üniversitemiz tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır"

TBMM Genel Kurulu’nda tartışıldı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Genel Kurulu görüşmelerinde Dekan Kılıç’ın paylaşımlarını okuyarak “Sözde Dekan hakkında Emniyetinden savcısına işlem yapmayan herkese sesleniyorum. Nerde abdest alırsınız bilmem” diye konuştu. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da CHP’li Altay’a “Twitter’dan böyle bir metin buldum. Bunu AK Parti’ye yakıştırayım derseniz altta kalırsınız. Ben ne olduğunu bilmediğim bir tweeti savunmak zorunda değilim” dedi.

HDP soru önergesi verdi

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Prof. Dr. Cevdet Kılıç, hakkında Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına soru önergesi verdi. 

Öğrencilerin en demokratik hakkı olan taleplerinin kabul edilmeyip, aksine bazı gazete, televizyon ve siyasetçiler tarafından öğrencilerin “terörist” olarak gösterildiğini ve öğrencilerin meşru talepleri için yaptıkları barışçıl eylemlere güvenlik güçleri tarafından sert bir biçimde müdahale edildiğini, öğrencilerin evlerinin kapıları kırılarak girildiğini ve 10 öğrencinin tutuklandığını belirten Ersoy, “Öğrencilerin hedef haline getirilmesinin en somut örneği,  sosyal medyadan bir tweet atarak öğrencileri tehdit eden ve sonrasında o tweeti silen Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıçtır. Ne kadar o “tehdit” tweeti silinse de suçtur ve gereğinin yapılması gerekir” dedi.

 

Gündem