İmamoğlu'ndan cumhurbaşkanı adaylığı sorusuna yanıt: Allah bilir kardeşim

İmamoğlu'ndan cumhurbaşkanı adaylığı sorusuna yanıt: Allah bilir kardeşim
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, TÜYAP 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda katıldığı söyleşide bir izleyicinin cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili sorusuna, “Allah bilir” yanıtını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte TÜYAP 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nı ziyaret etti. Stantları gezerek hem yazarlarla hem de fuarı gezen vatandaşla sohbet eden İmamoğlu, yazar Yekta Kopan ile söyleşiye katıldı.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı sorusuna yanıt: "Allah bilir"

Bir izleyicinin cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili sorusuna İmamoğlu şu yanıtı verdi:

"Ben belediye başkanı seçildikten hemen sonra önemli bir yazar gelmişti, o da sormuştu ‘Böyle böyle gelecekte’ diye. Yani bizde de en güzel laftır, 'Allah bilir' deriz yani, değil mi? Öyle cevap verince 'Bak Allah bilir' dedi, 'demek ki düşünüyor' falan. Ya ‘Allah bilir’ dedim yani. Dolayısıyla sana da ‘Allah bilir kardeşim’ diyeceğim, ne diyeyim?"

İmamoğlu, İstanbul'da beklenen depremle ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

"Sokak aralarında şantiyeler kuruyoruz. Yani bizi arayan ve uzlaşmayı sağlayabildiğimiz, 20 daire de olsa giriyoruz, yapıyoruz. Bu mesele, tek başına bir belediye meselesi değil. Ben, bunu yalvararak, yani İstanbul'dan 2-3 defa ve ısrarlı bir biçimde bakanlıklarla ve diğer kurumlarla konuşarak... Bakın, bu meselede tarafların, herkesin artık 'evet' demesi lazım. Bakanlık, diğer kurumlar, TOKİ, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, bankalar, yapımcı firmalar, kurumlar, meslek kuruluşları… Ama yetmez. Bakın, vatandaş… İnanın İstanbul'da mesela en ciddi problem ne biliyor musunuz? Milletin uzlaşamaması, milletin bir araya gelip bir konuda bir süreci çözememesi. Yani birçok örneği var. Çok yakınlarım var, içinde yaşıyorlar. 3,5 senedir uzlaşmayla ilgili mücadele veriyor. Yani birisi 50 lira fazla istiyor, birisi 100 lira fazla istiyor gibi meseleler üzerinden. O bakımdan, şeffaf bir biçimde depreme bütüncül bakan, değişime ve dönüşüme bütüncül bakan bir hareketliliği yaşatmamız lazım. Şu anda onun arttığını İstanbul'un her noktasında ortaya koyuyoruz. Tabii mevzu belediye başkanı, İstanbul olunca doğal olarak kültür, sanat, ulaşım, deprem, hepsi mümkün yani." (ANKA)

Politika