İmamoğlu’ndan Soylu’ya yanıt: ’Lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım adam mı diye’yi ispat edercesine

İmamoğlu’ndan Soylu’ya yanıt: ’Lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım adam mı diye’yi ispat edercesine
İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe alınan personelden 1668’inin kendisi veya yakınlarının terör örgütü ile irtibatlı olduğu” yönündeki iddialarına beraatle sonuçlanan mahkeme kararlarıyla yanıt verdi ve Soylu için, “Yalanı tescillenmiş bir insandır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’ye alınan 15 bin yeni personelden 1668’inin kendisi veya yakınlarının “terör örgütleri ile irtibatlı” olduğunu iddia eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, daha önceki iddialarından sonra açılan davalardan çıkan beraat kararıyla yanıt verdi. İmamoğlu, “Lafa bakarım laf mı, diye adama bakarım adam mı diye... Bunu ispat edercesine her gün konuşan bir insandan bahsediyor, yalanına, iftirasına devam ediyor” idelerini kullandı.

İmamoğlu, Soylu’ya yanıtını, bombalı saldırı sonrası her gün ziyaret ettiği İstiklal Caddesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlarken verdi. İmamoğlu, Soylu’nun daha önceki iddialarını da hatırlatarak şunları söyledi:

"700 terörist tespit ettik demiştir. Açılan soruşturmalar, yapılan mahkeme vs. 41 kişi yargılandı, hepsi beraat etti. Toplamda 700 terörist diyen bir bakan 0'la sonuç bulmuştur. Yalanı tescillenmiş bir insandır. 557 terörist deyip, 86 bin İBB çalışanını zan altında bırakmıştır. Üstünden 1 sene geçmiştir. Ortada hiçbir şey yoktur. Hatta 2., 3. dereceden ailelerine giderek, müfettişleri her hafta buraya göndererek hareket eden bir bakandır kendisi. Müfettişlerin nasıl rahatsız olduğunu, rencide olduğunu yüzlerinden kendim görüyorum. Üzüntüyle geliyorlar.

“Lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım adam mı diye…”

Soylu’nun iddiaları için ilgili kurumlara yazılar yazacağını ama cevap alamayacağını bildiğini söyleyen İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi; dili yalanla, iftirayla dolu olan bir bakanı kapkara bir leke olarak tarihine geçirmiştir. Buna sebep olanlar tedbir alsınlar bir an önce. Bu ülke adına güvenlik tehdidi olan bir zattır. Söylediği söz için iki sene önce demiştim; 'Lafa bakarım laf mı, diye adama bakarım adam mı diye...' Bunu ispat edercesine her gün konuşan bir insandan bahsediyor, yalanına, iftirasına devam ediyor. Görev yaptığı kurumda herkesi zor durumda bırakmaktadır. Emniyet yöneticilerine kadar... Güvenlik sorunudur... Bir şehre gelip o şehrin valisini dikkate almayan, belediye başkanıyla görüşmeyen bir anlayışa sahiptir.

Benim bildiğim İçişleri Bakanı az konuşur, gizemlidir, bu milletin namusu, şerefi ona aittir. Ama bu öyle birisi değildir. Oturur, sakin durur, ayda bir konuşur, her gün konuşuyor! Herkese, her tweete cevap veriyor! Böyle İçişleri Bakanı olur mu ya! Evinden kovarlar bu adamı ya... Milletimiz inşallah bu kötü ve ahlak dışı, yalan dolu dilden bir an önce kurtulur."

Gündem