İngiltere’de ev satın alan Türk sayısı 180 bini geçti

İngiltere’de ev satın alan Türk sayısı 180 bini geçti

Başkent Londra’da 25 yıldır gayrimenkul danışmanlığı yapan Neşe Alex Jenkins, Türklerin İngiltere’ye yaptıkları gayrimenkul, konut ve arazi yatırımlarının 6 Şubat depremlerinden sonra arttığını söylüyor.

Londra merkezli emlak yatırım ve yönetim danışmanlık şirketi Allytta’nın CEO’su Neşe Alex Jenkins, 2018’de Anadolu Ajans’a verdiği bir röportajla İngiltere’de gayrimenkul alan Türklerin sayısının 85 bin civarında olduğunu açıklamıştı.

Dünya gazetesinden Emre Ergül'e konuşan aradan geçen 5 yılı değerlendirirken “İngiltere’de ev alan Türklerin sayıları en az iki kat arttı. Bizim müşteri portföyümüz haricinde, piyasanın önde gelen emlakçıları ile de yaptığımız istişarelerden rakamın 180 bini geçtiğini söyleyebilirim” dedi.

Jenkins, İngiltere’ye ilgi duyan Türk yatırımcıların sayısının 6 Şubat depremlerinden sonra arttığına da dikkat çekti ve şöyle devam etti: “Eskiden yatırımcılar kira artışı ve konut fiyatlarının değeri ne zaman artar diye sorarlardı. Şimdi ise Türkiye’de emlak fiyatlarının çok arttığından şikayet edip, Türkiye’deki yatırımlarını satıp, İngiltere’de alıma devam edeceklerini söylüyorlar.”

Yatırımcılar, İngiltere’de şahsen ya da şirketleri ile gayrımenkul alabiliyor. Kira getirisi için yatırım yapılan konut/arazi/ofis alımlarında şirket kurmaları vergilendirme açısından daha avantajlı. Bu konuda özel kapsamı olan şirketler kuruluyor.

Herhangi bir başka bir ticaret bu şirketler üzerinden yapılamıyor. İngiltere’ye emlak yatırımı yaptığı için hiçbir yatırımcı oturum izni, vatandaşlık ya da vize ayrıcalığı alamıyor. "(Kısa Dalga)