İngiltere'de siyasi kaos manşetlerde: Her an her şeyin çökebileceği hissi hakim

İngiltere'de siyasi kaos manşetlerde: Her an her şeyin çökebileceği hissi hakim
İngiltere’de siyasi kaos büyüyor. Başbakan Liz Truss maliye bakanını değiştirdi ardından içişleri bakanı istifa etti.

İngiltere’de Başbakan Liz Truss’ın ekonomik vaatlerini terk etmesi ve maliye bakanını değiştirmesinin ardından dün de içişleri bakanı istifa etti ve özel danışmanı da görevden alındı. Bunlara ek olarak Avam Kamarası’ndaki kaya gazı oylaması öncesinde Muhafazakar Partili vekillerin, partinin disiplinden sorumlu yöneticisinin milletvekillerini oy vermeleri için tehdit ettiğine dair açıklamaları ülkedeki siyasi kaosu derinleştirdi.

BBC Türkçe, İngiltere'deki siyasi kaosun detaylarını aktardı. İngiltere'de gazete manşetleri şöyle:

Guardian gazetesi İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın istifa mektubunda yer alan, Truss’ı eleştiren ifadeleri öne çıkardı. Gazete “Braverman’s sürpriz salvosu Truss’ı uçurumun eşiğine getirdi” manşetine yer verdi.

guardian

Gazeteye göre hükümet çökme riskiyle karşı karşıya. Bu yıl Boris Johnson’ın da bakanlarının art arda istifa etmeye başladığını ve bir süre sonra baskılara dayanamayan Johnson’ın istifa etmek zorunda kaldığını hatırlatan Guardian, aynısının Liz Truss’ın da başına gelebileceğini, Braverman’ın istifasının ilk dalga olabileceğini belirtti.


Daily Telegraph gazetesi ise bakanların hafta sonuna kadar Truss’ı indirme konusunda uzlaştığının düşünüldüğünü yazdı. Telegraph’a göre Truss birkaç gün içinde devrilebilir. Gazete, istifa eden Bakan Braverman’ın mektubunda “ana vaatlerimizi terk ettik, seçmenlerimize verdiğimiz sözleri tutamadık” yazdığını aktardı.

telegraph


Times gazetesi de Truss’ı daha fazla çalkantının beklediğini yazdı. Gazeteye konuşan, Kabine’deki Truss’a sadık bakanlardan biri, Truss’ın başbakanlığının artık bittiğini söyledi.

times

“Parlamento’daki kargaşa bardağı taşıran son damla oldu. Bu noktadan sonra geri dönüş imkansız.” Gazete, daha geniş bir kitleden destek almak isteyen Truss’ın, başbakanlık yarışındaki rakibi Rishi Sunak’ın destekçilerinden Grant Shapps’ı İçişleri Bakanlığı’na atadığını, Shapps’ın Truss’ı en sert eleştiren Muhafazakar vekillerden olduğunu yazdı.

HÜKÜMET İŞLEMİYOR

BBC News Politika Editörü Chris Mason'ın değerlendirmesinden çarpıcı bir bölüm şöyle:

Bu kaosun kontrol altına alınması neredeyse imkansız gözüküyor.

Her an her şeyin çökebileceği hissi hakim.

Hükümetin işleyemediği çok bariz.

Muhafazakarların hissettiği yoğun öfke de sükunete imkan tanımıyor.

Başbakan hükümet programını bir ay içinde çöpe atıp maliye bakanını görevden aldı, bir gün içinde hem içişleri bakanını hem de kıdemli danışmanını kaybetti ve ekibi saatler boyunca partideki iki kıdemli siyasetçinin hâlâ görevde olup olmadığı sorusuna yanıt veremedi.

Güçsüz hükümet, sıradan bir oylamayı güç gösterisine dönüştürmeye çalışıp beceriksizce zayıflığının göstergesi haline getirdi.

Bakanlar aşağılandı, vekillerin kafası karıştı.

Bütün bir akşam boyunca Muhafazakar Parti’nin parti disiplininden sorumlu üyesi ve yardımcısının görevlerine hâlâ devam edip etmediği sorusuna ne Başbakanlık ne de kıdemli bakanlar yanıt verebildi.

Muhafazakar Partili vekiller gördüklerine inanamıyor.

Çok üst düzey bir Muhafazakar Partili siyasetçiyle konuştum. Analizi o kadar sertti ki ağzım açık kaldı.

Liz Truss’ın yaptıkları için “affedilemez, felaket ve dehşet verici” ifadelerini kullandı:

“Hem partiyi hem ülkeyi bıktırdı ve genel seçime yol açacak.

“Yetkisi olmadan nasıl bir diktatör gibi davranabildi?”

Peki başbakan bundan sonra ne yapabilir?

Sabah uyandıktan sonra yenilgiyi kabullenebilir.

Fakat bunu yapacağına dair bir sinyal olmadığını da eklemem lazım.

Partisi artık yolun sonuna geldiğini söyleyebilir.

Muhafazakarlar içinde hoşnutsuzluk had safhada.

Veya hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmeye çalışabilir.

Onu hâlâ destekleyenler, başka bir başbakan bulmanın zor olduğuna dikkat çekiyor ve yeni biri bulunsa bile bu kadar sık başbakan değiştirmenin halka absürt geleceğini belirtiyor.

O zaman erken seçim çağrıları karşı konulamaz hâle gelir. Şu an anketlerde çok geride olan Muhafazakar Parti’den milletvekilleri neden şimdi seçime gidip sandalyelerini kaybetmeyi göze alsın ki?

Fakat yeni hükümetin beklenen ömrü her geçen gün kısalıyor.

Kaos katlanarak artabilir."

Dünya